avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 473 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Microintreprindere infintata in 2016 fara salariati
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Microintreprindere infintata in 2016 fara salariati

am infintat o microintreprindere in febr. 2016.
are salariat doar de la 1 aprilie.
pentru primul trimestru ce selectez la obligatia fiscal din decl.100?
stiu ca platesc inpozit 1%...dar pe primul trimestru sunt fara salariati.
multumesc
Veti selecta 3%.
multumesc
din 1 aprilie salariatul va fi cu timp partial.
voi calcula 1% si-l voi declara la 3%?
Va redau din codul fiscal ART. 51 - Cotele de impozitare

(1) Cotele de impozitare pe veniturile microîntreprinderilor sunt:

a) 1% pentru microîntreprinderile care au peste 2 salariați, inclusiv;

b) 2% pentru microîntreprinderile care au un salariat;

c) 3% pentru microîntreprinderile care nu au salariați.

(2) ..............

(3) ........

(4) În sensul prezentului articol, prin salariat se înțelege persoana angajată cu contract individual de muncă cu normă întreagă, potrivit Legii nr. 53/2003 - Codul muncii, republicată, cu modificările și completările ulterioare. Condiția se consideră îndeplinită și în cazul microîntreprinderilor care:

a) au persoane angajate cu contract individual de muncă cu timp parțial dacă fracțiunile de normă prevăzute în acestea, însumate, reprezintă echivalentul unei norme întregi;
v-am intrebat strict din punct de vedere tehnic...cum selectez in declaratia 100
imi este limpede cum trebuie sa calculez impozitul
fiind firma noua impozitul este 1%
inca o data va multumesc
Aveti pe la mijlocul paginii in programul de generare a d100 un buton cu denumirea alege creanta fiscala si dupa ce apasati pe el, alegeti de acolo ce doriti, daca la asta va refereati in intrebare.

Alte discuții în legătură

Firma noua neplatitoare de tva si cu impozit pe venit mariusscr mariusscr Buna ziua As dori daca se poate sa imi spuneti o firma nou infiintata in 2016, neplatitoare de TVA si cu impozit pe venit, ce declaratii trimestriale trebuie ... (vezi toată discuția)
Impozitare micro daciana91 daciana91 Buna ziua, o firma in lunile aprilie simai a avut un angajat cu contract 8 ore.De la 1 iunie contractul se modifica la 4 ore cu salariul de 1998 lei si ... (vezi toată discuția)
Declaratia 100 anny24 anny24 Am un SRL neplatitor de TVA din 15.11.2006. In noiembrie 2006 l-am bagat pe microintreprindere cu 1 salariat (contributii + impozit pe venitul ... (vezi toată discuția)