Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... cerere de chemare in judecata trimisa prin curier
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

cerere de chemare in judecata trimisa prin curier

Spuneti-mi va rog, in cazul trimiterii cereri de chemare in judecata pe OUG 5/2001 prin curier este nevoie de confirmare de primire? Documentatia trebuie indosariata in dosar tip sina, tip plic? Va multumesc.
Cererile de chemare in judecata transmise prin curier le expediati in nr. de exemplare necesare, intr-un singur plic, fara a fi indosariate. Confirmarea de primire il constituie documentul eliberat ulterior de curierul Dvs. prin care vi se indica datele aferente expedierii (data livrarii, ora livrarii, persoana primitor etc.)
Puteti sa trimiteti actiunea simplu, prin posta: scrisoare recomandata cu confirmare de primire.Nu vor fi nici un fel de probleme.
Va multumesc mult pentru raspuns.
Am avut o actiune pe care am expediat-o cu posta prin scrisoare recomandata cu confirmare de primire, nu au fost probleme.
utc a scris:

Am avut o actiune pe care am expediat-o cu posta prin scrisoare recomandata cu confirmare de primire, nu au fost probleme.

E cel mai bine asa.
In lege asa se specifica.