Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua - preaviz, CO neefectuat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua - preaviz, CO neefectuat

sunt angajata la firma, sunt in preaviz prin demisie 20 zile, preavizul se termina in data de 13 mai, intrebarile mele sunt: ce se intampla cu zile de concediu de odihna neefectuate? sunt obligati sa mi-le plateasca sau sa ma lase se le iau fara sa se prelungeasca preavizul? daca trebuie sa fac o cerere, ce ar trebui sa scriu in ea?

multumesc
Zilele de CO neefectuate se vor compensa in bani la incetarea c.i.m., potrivit art.146 alin.3 C.mun.

Pe durata preavizului se poate efectua concediu de odihna. Concediu de odihna nu este o situatie care sa prelungeasca durata preavizului.

Depuneti o solicitare scrisa la angajator pentru a efectua acele zile de CO.
multumesc, o zi usoara si sarbatori fericite