Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preaviz in concediu??
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preaviz in concediu??

Buna ziua,
de cate zile de concediu de odihna am drept daca imi dau demisia in luna septembrie sau octombrie? Nu am fost in concediu anul acesta si nu vrau sa stau in preaviz. Se poate sa mi se calculeze zilele de concediu in perioada de preaviz?
Multumesc!
Care zile de CO aveti mentionate in c.i.m.?

Pe durata preavizului se poate beneficia de concediu de odihna. Zilele de CO se vor suprapune cu zilele de preaviz.
CO nu suspenda perioada de preaviz.

La incetarea c.i.m., zilele de CO neefectuate se vor compensa in bani, potrivit art.146 alin.3 C.mun.
In contractul individual de munca am 20 de zile de CO. Dar daca imi dau demisia in septembrie spre exemplu, tot de 20 de zile am drept?
Multumesc!

De exemplu, daca data incetarii c.i.m. va fi 01.10.2016, aveti dreptul la 20 : 12 x 9 =15 zile lucratoare de CO.

In situati in care nu le efectuati, atunci acestea se vor compensa in bani la incetarea c.i.m., potrivit art.146 alin.3 C.mun.