avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 971 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preaviz in concediu??
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preaviz in concediu??

Buna ziua,
de cate zile de concediu de odihna am drept daca imi dau demisia in luna septembrie sau octombrie? Nu am fost in concediu anul acesta si nu vrau sa stau in preaviz. Se poate sa mi se calculeze zilele de concediu in perioada de preaviz?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:44, 23 August 2016
Care zile de CO aveti mentionate in c.i.m.?

Pe durata preavizului se poate beneficia de concediu de odihna. Zilele de CO se vor suprapune cu zilele de preaviz.
CO nu suspenda perioada de preaviz.

La incetarea c.i.m., zilele de CO neefectuate se vor compensa in bani, potrivit art.146 alin.3 C.mun.
In contractul individual de munca am 20 de zile de CO. Dar daca imi dau demisia in septembrie spre exemplu, tot de 20 de zile am drept?
Multumesc!







De exemplu, daca data incetarii c.i.m. va fi 01.10.2016, aveti dreptul la 20 : 12 x 9 =15 zile lucratoare de CO.

In situati in care nu le efectuati, atunci acestea se vor compensa in bani la incetarea c.i.m., potrivit art.146 alin.3 C.mun.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se calculează co Petre3737 Petre3737 Am lucrat tot anul2016 cu salaru minim pe economie iar din 01 2017 am pus demisia (vezi toată discuția)
Compensare in bani a concediului neefectuat Roger25 Roger25 Buna seara, Ca angajat in firma actuala, avem dreptul fiecare la 24 zile CO / an. Pe anul ce a trecut, mi-am efectuat integral tot concediul. Luna aceasta, ... (vezi toată discuția)
Buna ziua - preaviz, co neefectuat teodora-georgeta teodora-georgeta sunt angajata la firma, sunt in preaviz prin demisie 20 zile, preavizul se termina in data de 13 mai, intrebarile mele sunt: ce se intampla cu zile de concediu ... (vezi toată discuția)