Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună - concediu de crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună - concediu de crestere copil

Sunt însărcinată în prima lună și vream sa știu dacă beneficiez de concediu de maternitate,am avut o Intreprindere individuală pana în septembrie 2015 și momentan nu muncesc dar vreau sa ma angajez de luna asta pana în momentul când o sa nasc.Beneficiez de concediu de maternitate? Mulțumesc frumos.
1. Inseamna ca veti naste dupa 1 iulie cand va intra in vigoare Legea 66/2016 de modificare a OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor.

2. Conform acestei legi veti putea beneficia de concediu crestere copil (CCC) si indemnziatia aferenta daca in cele 24 de luni premergatoare nasterii copilului aveti 12 luni de venituri din salarii sau din activitati independente.

3. Veti beneficia si de concediu de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal) daca va veti angaja.