Forum Discuţii contabile şi ... Accize, alte taxe Completare declaratie fond mediu
Discuție deschisă în Accize, alte taxe

Completare declaratie fond mediu

O SC importa diverse consumabile, in ambalaje de carton si plastic.Cea mai mare parte din acele ambalaje este trimisa mai departe catre clienti, ca ambalaj pt.marfa vanduta.Cum se declara aceste ambalaje in declaratia pt.mediu, la rubrica reciclat?Se datoreaza taxa de 2 lei/kg pt.ele?
In situatia prezentata se datoraza taxa de 2 lei/kg deoarece nu se recicleaza nimic. Reciclat, inseamna sa recuperezi ambalajele de la clienti, sa le predai la fabrica de hartie si sa obtii documente in acest sens. In concluzie la rubrica reciclat se trece 0 (zero)
Multumesc