Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Suprafata proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Suprafata proprietate

Buna ziua,
am incheiat in noiembrie anul trecut o promisiune bilaterala de vanzare-cumparare a unui imobil ce se afla inca in constructie. In promisiunea bilaterala scrie urmatoarele despre suprafata imobilului: "cu o suprafata totala la rosu de aproximativ 69,20 m.p.(balcon inclus)". La cateva luni dupa semnarea contractului, am observat din schita apartamentului, ca suprafata reala a acestuia va fi de 68,8 m.p.. Am atras atentia dezvoltatorilor ca au facut o reclama mincinoasa cu privire la suprafata pe care mi-o ofera si acestia au schimbat ulterior pe siteul lor suprafata de 69,2 cu cea de 68.8 mp. In promisiunea de vanzare cumparare, suprafata a ramas de 69,2 mp. Intrebare: este dezvoltatorul in ilegalitate? A comis inselaciune fata de mine?(Mi-a promis inclusiv in acte, dar si din vorbe ca suprafata este de 69.2 m.p.) Ce as putea sa fac in cazul expus de mine?
Buna ziua,
Sa platiti doar 68,8 mp in loc de 69,2 mp.