avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 607 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie fara preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie fara preaviz

Buna ziua.
Sunt angajata de aproximativ 3 ani la o firma si vreau sa demisionez.
In codul muncii, Art.81 scrie asa:
(8) Salariatul poate demisiona fără preaviz dacă angajatorul nu îşi îndeplineşte obligaţiile asumate prin contractul individual de muncă.

Daca angajatorul nu a platit salariile la timp de vreo 2-3 ori mai la inceput in toti acesti ani, dar apoi si-a revenit, pot folosi acest lucru pentru a demisiona fara preaviz ?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:00, 25 Aprilie 2016
Motivul invocat nu va acorda dreptul sa demisionati fara preaviz.
Puteti inceta c.i.m. fara preaviz in baza art. 55 lit. b) Codul muncii, acord intre parti.

Art. 55.Cod muncii
Contractul individual de muncă poate înceta astfel:
a) de drept;
b) ca urmare a acordului părţilor, la data convenită de acestea;
c) ca urmare a voinţei unilaterale a uneia dintre părţi, în cazurile şi în condiţiile limitativ prevăzute de lege.

Demisia este in favoarea angajatorului, acesta trebuie sa aiba timp pentru a gasi un inlocuitor.
Plata cu intarziere a salariului nu constituie motiv de a demisiona fara preaviz.

Intarzierea nejustificata a platii salariului sau neplata acestuia poate determina obligarea angajatorului la plata de daune-interese pentru repararea prejudiciului produs salariatului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intrebare b-8 b-8 Demisia este totuna cu incetarea contractului de munca cu acordul partilor? Eu mi-am dat demisia si angajatorul m-a pus sa completez un formular de incetarea ... (vezi toată discuția)
Terminarea concediului de ingrijire copil mikitud mikitud buna ziua In situatia in care salariata nu doreste sa se mai intoarca la serviciu care este procedura de incetare a contractului si cu ce articol? Multumesc (vezi toată discuția)
Demisie din invatamant floralina floralina Buna!Sunt invatator titular si as vrea sa-mi dau demisia din invatamant!Cand pot face asta ,este nevoie de preaviz de 15 zile sau se poate cu lichidare la ... (vezi toată discuția)