Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie fara preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie fara preaviz

Buna ziua.
Sunt angajata de aproximativ 3 ani la o firma si vreau sa demisionez.
In codul muncii, Art.81 scrie asa:
(8) Salariatul poate demisiona fără preaviz dacă angajatorul nu îşi îndeplineşte obligaţiile asumate prin contractul individual de muncă.

Daca angajatorul nu a platit salariile la timp de vreo 2-3 ori mai la inceput in toti acesti ani, dar apoi si-a revenit, pot folosi acest lucru pentru a demisiona fara preaviz ?
Motivul invocat nu va acorda dreptul sa demisionati fara preaviz.
Puteti inceta c.i.m. fara preaviz in baza art. 55 lit. b) Codul muncii, acord intre parti.

Art. 55.Cod muncii
Contractul individual de muncă poate înceta astfel:
a) de drept;
b) ca urmare a acordului părţilor, la data convenită de acestea;
c) ca urmare a voinţei unilaterale a uneia dintre părţi, în cazurile şi în condiţiile limitativ prevăzute de lege.

Demisia este in favoarea angajatorului, acesta trebuie sa aiba timp pentru a gasi un inlocuitor.
Plata cu intarziere a salariului nu constituie motiv de a demisiona fara preaviz.

Intarzierea nejustificata a platii salariului sau neplata acestuia poate determina obligarea angajatorului la plata de daune-interese pentru repararea prejudiciului produs salariatului.