Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Eliberare prima carte de identitate
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Eliberare prima carte de identitate

Bună ziua,

As dori o informație cu privire la eliberarea unei carte de identitate pentru un minor de 14 ani. Momentan locuim în străinătate și unul dintre copiii pe care îi am are vârstă de 14 ani și trebuie sa-i fac carte de identitate. Am fost la consulatul României din Lyon unde m I s-a spus ca prima carte de identitate se eliberează doar în România. Sunt tutorele legal al copilului și momentan nu pot călători în tara deoarece urmează sa nasc în următoarea perioadă. De la consulat m i s a spus ca pe baza unei procuri pot desemna pe cineva din România sa meargă cu minorul la evidenta populației pentru eliberarea cărții de identitate. Cei de la evidenta populației spun ca nu este posibil ci trebuie sa vin personal cu copilul. Nu știu pe cine sa cred.Va rog frumos sa mă ajutați. Va mulțumesc .
Pe cei de la Evidenta. Cei de la consulat ar trebui sa mai citeasca, parintele nu poate fi reprezentat prin procura speciala la prima carte de identitate.
HG 1375/2006, Art. 53

(1)La împlinirea vârstei de 14 ani, minorul, însoţit de unul dintre părinţi sau, după caz, de
reprezentantul său legal, de persoana desemnată din cadrul centrului specializat aflat sub
autoritatea serviciului public de asistenţă socială ori de persoana căreia i-a fost încredinţat în
plasament, are obligaţia să solicite, în termenul prevăzut de lege, eliberarea cărţii de identitate,
prezentând la ghişeul serviciului public comunitar de evidenţă a persoanelor următoarele
documente:
a)Cererea pentru eliberarea actului de identitate, potrivit modelului prevăzut în anexa nr. 11,
semnată de minor şi de una dintre persoanele prevăzute la alin. (1);
b)certificatul de naştere, cu care se face dovada cetăţeniei române, original şi copie;
c)actul de identitate al unuia dintre părinţi sau al reprezentantului legal;
d)documentul cu care părintele face dovada adresei de domiciliu, original şi copie;
e)certificatul de căsătorie al părinţilor sau, după caz, hotărârea judecătorească, definitivă şi
irevocabilă, în cazul în care părinţii sunt divorţaţi, original şi copie;
f)chitanţa reprezentând contravaloarea cărţii de identitate;
g)documentul cu care face dovada achitării, în condiţiile legii, a taxei extrajudiciare de timbru.

[ link extern ]
Daca si dvs. si copilul v-ati prezentat la ambasada, pe baza actului dvs. de identitate, certif. de casatorie, certif. de nastere a copilului, dovada adresei de domiciliu din Romania, insotita de poze si o adeverinta de la scoala, tradusa si legalizata din care sa rezulte ca minorul urmeaza cursurile si nu poate lipsi, puteati sa trimiteti actele prin ambasada, pe filiera MAI, DEPABD, DPCEP, SPCLEP , sa numiti o persoana de contact din Romania care sa va achite taxele. Buletinul se trimitea pe aceeasi cale inapoi la ambasada, iar copilul isi ridica prima carte de identitate la Lyon. Cei din Spania sunt foarte receptivi. Cinste lor! Vin in sprijinul cetatenilor.