Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit pe apartament
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit pe apartament

buna ziua
am o intrebare:
in aprtamentul pe care il detin , proprietate, si in care locuiesc are sediul social un SRL care nu desfasoara activitati in apartament, nu se deduc cheltuieli cu apartamentul pe SRL
Trebuie sa depun la primarie vreo declaratie, se mareste impozitul ?
multumesc
Buna ziua!
Nu se mareste impozitul, dar trebuie sa depuneti o declaratie pt actualizarea dateor la SPIT.
Nicoleta
in cazul in care nu se depune declaratia , va suporta consecintele proprietarul apart. sau SRL ul

care pot fi consecintele nedepunerii declaratiei
Obligatia depunerii declaratiei ii revine proprietarului apartamentului, prin urmare si "ponoasele" le va trage tot el. Nu as putea sa va spun exact consecintele (probabil exista undeva o amenda si pt asta), dar, daca aveti noroc de un functionar mai zelos, poate trece spatiu ca fiind cu activitate si sa va vina impozitul majorat in consecinta, folosindu-se de lipsa declaratiei, astfel incat nu a avut informatii necesare....mai departe situatia poate escalada spre modele absurde... Sau, la fel de bine, se poate sa nu se intample nimic nici daca nu depuneti declaratia..