Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Modificare apartament fara autorizatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Modificare apartament fara autorizatie

Buna ziua,

Ma gasesc in urmatoarea situatie: detin un apartament pe care l-am modificat in urma cu mai multi ani, in ideea ca am demolat 2 pereti despartitori bucatarie-debara si bucatarie-hol, cu mentiunea ca nici unul nu era de sustinere. Acum am dori sa vindem acest apartament, insa, cumparatorii doresc sa cumpere prin banca si au nevoie de plan. Cum este mai bine sa fac? Sa merg la primarie si sa le spun ca am facut o modificare fara aprobare si sa cer autorizatie? Se plateste amenda in acest caz, este vreo procedura speciala? Sau sa merg si sa cer autorizatie de constructie si sa spun ca doresc sa fac modificarile acum? Ma intereseaza modalitatea cea mai rapida (si mai ieftina) de a intra in legalitate. Va multumesc pentru ajutor!
Daca se doreste instrainarea bunului imobil,este obligatoriu ca situatia reala sa coincida cu extrasul de carte funciara
Pentru a fi notata in cartea funciara modificarea este necesar proiect tehnic,autorizatie de constructie,certificat de urbanism,documente care sa fie depuse in copie la ocpi
Buna ziua!
Chiar daca mergeti la Primarie, procedura pe care veti fi directionat va fi aceeasi: proiect tehnic, certificat de urbanism, avize/ acorduri, autorizatie de constructie, inscrierea noului plan in cartea funciara a imobilului.
Daca sunteti norocos din fire, toata procedura dureaza vreo 3 luni, iar costurile depind mult de cat va cere proiectantul pe memoriu si de cate acorduri va solicita primaria prin certificatul de urbanism...vreo 2000 lei sigur...
Nu stiu daca ar fi o solutie sa le platiti lor banii si sa demareze ei procedura, dupa ce il achizitioneaza ca atare....

Cu stima,
Nicoleta
sunt doua variante:n- mergeti la primarie si solicitati cert. de urbanism pentru amenajare apartament; prin CU vi se va cere proiect,expertiza tehnica,acord ISC(inspectia in constructii),verificare proiect; daca expertul constata ca ati demolat vre-un perete de rezistenta,ati incurcat-o; conform procedurii de emitere acord ISC(Ordinul nr. 500/2007din 05/07/2007,Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 543 din 09/08/2007pentru aprobarea Procedurii privind emiterea acordului de catrenInspectoratul de Stat in Constructii - I.S.C. pentru interventii in timp asupra constructiilor existente),expertul trebuie sa determine gradul de asigurare a intregului bloc,ceea ce este o tampenie,dar nu are ce face,ca altfel nu se emite acordul,chiar daca s-au demolat doar pereti neportanti si interventiile sunt nesemnificative; pentru a expertiza intreg blocul,el trebuie sa intre in fiecare apartament,dar e putin probabil ca va avea acees,pentru ca este posibil ca unii locatari sa fi efectuat modificari fara autorizatie;de asemenea expertizarea unui bloc intreg este foarte laborioasa si foarte costisitoare si nu cred ca sunteti dispusa sa suportati intreaga suma; exista o metoda mai simpla de determinare a gradului de asigurare seismica a intregului bloc,dar ISC nu o prea agreeaza,aspect care ridica alta problema: inspectorii nu au calitatea de a verifica tehnic o expertiza tehnica structurala,pentru ca ori nu sunt ei experti ori nu au abilitatea prin fisa postului; totul sta la mana lor; exista si situatii de bun simt in care daca in expertiza se precizeaza ca interventiile nu afecteaza negativ nivelul de siguranta existent,nu-l intereseaza restul expertizei,raspunzator fiind expertul; dar cu frustrarea nu te poti pune; n- mergeti la primarie si solicitati CU pentru intrarea in legalitate pentru modificarile facute; legea spune ca daca ati facut interventii fara autorizatie,vi se intocmeste un pv de constatare, vi se aplica o amenda minima 1.000 lei(zece milioane) si in termen de nu stiu cate zile trebuie sa intocmiti documentatia pentru autorizatie de construire;in acest caz NU mai este necesar acordul ISC,iar expertul face expertiza dupa cum ii dicteaza constiinta;asta nu inseamna ca daca ati facut prostii le va trece cu vederea pe motiv ca nu mai trebuie acordul ISC; indiferent de situatie,este raspunzator pentru ceea ce a constatat si cea ce a concluzionat;ndaca faceti dovada ca lucrarile le-ati efectuat cu peste 3
shanty a scris:

Nu stiu daca ar fi o solutie sa le platiti lor banii si sa demareze ei procedura, dupa ce il achizitioneaza ca atare....

nici nu se pune problema achizitieonarii bunului imobil in conditiile in care modificarile nu sunt notate la cadastru
Existenta de diferente intre real si cadastru genereaza refuzul bancii

nici nu se pune problema achizitieonarii bunului imobil in conditiile in care modificarile nu sunt notate la cadastru
Existenta de diferente intre real si cadastru genereaza refuzul bancii

Ca sa fie clar, eu sunt perfect si total de acord cu d-voastra :)

Ca explicatie de ce am spus asta: apartamentul de sub mine a fost achizitionat cu modificari, tot cu credit bancar, iar noii proprietari au solicitat intrarea in legalitate, primii proprietari fiind cei care au platit toate taxele...
Nu vreau sa indemn pe cineva sa faca o ilegalitate, nu stiu care sunt detaliile de "sub pres" ale situatiei....
s.c. MIRA ECO GROUP s.r.l., Consultant protectia mediului