Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Autorizatie modificare apartament ulterioara lucrarilor
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Autorizatie modificare apartament ulterioara lucrarilor

Am gasit acest subiect,de mai jos, in 2009, in acest site.
Sunt in aceeasi situatie, dar as vrea sa stiu daca nu a aparut vreo schimbare in legislatie.
Am cumparat un apartament (al treilea proprietar) compartimentat gata , mansarda cu 4 camere.Pe CF scria 1 camera si dependinte(95 mp).Nu m-a deranjat de fapt nu mi-am dat seama ca intr-o zi nu voi putea vinde.
Acum sunt pusa in situatia de a inregistra compartimentarea apartamentului in CF,altfel nu pot sa vand.
Nu am niciun proiect, niciun act.
Oare de unde sa incep?
Redau mai jos continutul acestui subiect si raspunsul dvs din 2009.
Intrebare: cea mai rapida cale de rezolvare sa pot vinde, care ar fi?
Cu stima,
Simona Rosu

grandanat
Utilizator
offline
Data înregistrării:
Joi, 10 Septembrie 2009, 10:18
Profil utilizator
[Explicaţii popularitate]

Dată post: Joi, 10 Septembrie 2009, 10:41
Subiect: Autorizatie modificare apartament ulterioara lucrarilor

Buna ziua.
Ma aflu in fata urmatoarei situatii.
Sunt pe cale de a cumpara un apartament cu imprumut de la banca( antecontractul e deja semnat). Problema e ca apartamentul a fost modificat fara autorizatie de constructie si nu mai corespunde cu schita cadastrala.
Mai in detaliu, este vb de un apartament de 1 camera in bloc de dupa 90, pe grinzi. Au fost desfiintati peretii de la bucatarie, de la hol si de la un balcon. Apartamantul astfel ramas s-a compartimentat in 2 camere si living. Iar balconul a fost inchis. Astea sunt modificarile fata de schita din cadastru, deci modificari destul de mari; insa trebuie sa mentionez, structura de rezistenta a blocului nu a fost afectat in nici un fel.

Acum vin cu cateva intrebari si nelamuriri pe care le am:
1. In cazul modificarilor de fata, evaluatorul trimis de banca ar putea sa nu-si dea acordul ?
2. In caz ca evaluatorul nu-si da acordul si dosarul nu poate inainta, cum s-ar putea obtine autorizatia de constructie, iar mai apoi modificarile sa fie trecute in cadastru. As avea nevoie de cat mai multe detalii in privinta asta, amenzi de platit, pasi de urmat, acte necesare si mai ales si timpul consumat de fiecare pas.
3. Daca aveti si alte sfaturi va rog nu ezitati.

Multumesc frumos si o zi buna.

Răspunde Citează

edx
Utilizator
offline

Data înregistrării:
Miercuri, 28 Ianuarie 2009, 11:57
Profil utilizator
[Explicaţii popularitate]

Dată post: Joi, 10 Septembrie 2009, 12:00
1. Da, evaluatorul nu isi va da acordul deoarece actele imobilului nu corespund cu situatia reala.
2. Autorizatia de construire urmeaza aceeasi pasi cu oricare constructie doar ca in acest caz o sa o solicitati pentru intrare in legalitate.
3. Daca lucrarile au fost efectuate cu mai mult de 2 ani in urma (si ar fi bine sa existe ceva de proba - facturi materiale, marturii vecini etc.) ele sunt prescrise si nu se mai amendeaza. Altfel se va plati amenda (nu stiu exact la cat a ajuns acum).
a) Se cere Certificat de Urbanism pentru intrarea in legalitate (la primarie)
b) Se realizeaza expertiza tehnica de rezistenta sau se obtine acordul proiectantului initial de rezistenta din care sa reiasa ca interventiile efectuate nu au afectat structura de rezistenta a imobilului;
c) Se realizeaza proiectul de catre un arhitect si se obtine si dovada de la OAR;
d) Se obtin avizele - in principiu in acest caz doar cel de la ISC (Inspectoratul de Stat in Constructii);
e) Se depune la Primarie proiectul complet si se obtine Autorizatia de Construire;
f) Cu Autorizatia de Construire se va face de catre un cadastrist modificarea de cadastru inregistrata la OCPI si la cartea funciara.

Prin urmare, deoarece toate aceste lucruri dureaza destul de mult, recomandarea mea este sa va orientati spre alt apartament si sa ii spuneti proprietarului sa si le faca singur inainte sa il puna in vanzare. Sper ca aveti in antecontract o clauza care sa va salveze in aceasta situatie - este vina lui ca nu are actele in regula.

ultima dată editat de edx pe data de Joi, 10 Septembrie 2009
SimonaRosu, utilizator
1-In conditiile in care exista diferente intre cartea funciara si situatia reala din bunul imobil,evaluatorul va consemna existenta modificarilor care nu sunt notate la cadastru
2-Pentru a nota modificarile la cadastru este necesar sa solicitati realizarea de proiect tehnic
In baza proiectului solicitati la serviciul urbanism din primarie eliberare de autorizatie de constructie si certificat de urbanism
Ulterior incheiati proces verbal receptie lucrari
Cand aveti toate documentele contactati expert cadastrist care va realiza raportul in baza caruia ,oficiul de cadastru si intabularea proprietatilor imobiliare,va nota modificarile aduse la bunul imobil