Forum AvocatNet Italia Viata in Italia Valabilitate in Italia pt permisul de conducere ...
Discuție deschisă în Viata in Italia

Valabilitate in Italia pt permisul de conducere eliberat in Romania

Cat timp poate conduce un cetatean roman masina in Italia, folosind permisul de conducere obtinut in Romania?
Dar daca este cetatean roman si in acelasi timp rezident in Italia, cat timp poate conduce masina cu permisul de conducere din Romania?Multumesc.
Daca permisul este de tip international, iar cetateanul roman nu este rezident, ci doar turist sau in delegatie/ detasare, in Italia, masina poate fi condusa in Italia pana expira permisul de conducere dobandit in Romania, dar numai in perioade limitate de timp care tin de perioada de turism/ delegatie/ detasare de la o firma romaneasca pentru a lucra la o firma italiana.
Daca cetateanul roman este rezident in Italia, permisul de conducere dobandit in Romania trebuie dublat de formularul de permis, model italian cat mai urgent posibil de la data stabilirii rezidentei.