avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 761 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... abuz de proprietate ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

abuz de proprietate ?

Buna seara !
Detin o casa cu teren , iar unul dintre vecini a intrat cu constructia casei sale pe proprietatea mea , profitand de lipsa gardului despartitor (nu am observat manevra din cauza zidului propriei mele case , de care acesta s-a lipit deja) .
As vrea sa stiu :
-ce termen juridic trebuie sa folosesc pt a actiona in instanta : abuz de proprietate sau altceva?
-sub incidenta caror legi intra aceasta situatie ?
Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: vali43 , utilizator 22:32, 12 August 2009
In primul rand faceti imediat plangere la Disciplina in Constructii din cadrul primariei si la Inspectoratul de Stat in Constructii in vederea anularii autorizatiei de construire si a stoparii de indata a construirii!
Termenul este incalcarea dreptului de proprietate prin construire abuziva pe terenul proprietatea dvs!
B-)
Solicitati demolarea constructiei ilegale! Nu se poate lipi la limita de proprietate decat cu avizul /acordul dvs! Limita este de 1,9 metri distanta de gard!B-)
Daca nu reusiti nimic la Disciplina in constructii, puteti initia o actiune in granituire la Judecatoria competenta si puteti cere si obligarea vecinului, de catre instanta, la demolarea constructiei.
Ar putea fi incidenta si infractiunea de tulburare de posesie...
Ultima modificare: Marți, 11 August 2009
Iuliana Cermak, Avocat
MIHAI GRIGORE a scris:

In primul rand faceti imediat plangere la Disciplina in Constructii din cadrul primariei si la Inspectoratul de Stat in Constructii in vederea anularii autorizatiei de construire si a stoparii de indata a construirii!
Termenul este incalcarea dreptului de proprietate prin construire abuziva pe terenul proprietatea dvs!
B-)
Solicitati demolarea constructiei ilegale! Nu se poate lipi la limita de proprietate decat cu avizul /acordul dvs! Limita este de 1,9 metri distanta de gard!B-)


Asta-i limita pentru servitutea de vedere :dance3:

Pentru alte limitări, a se consulta normele locale în materie, dacă ele există cumva, sau normele privind regimul de înălţime, acelea privind însorirea etc.
themis a scris:

MIHAI GRIGORE a scris:

In primul rand faceti imediat plangere la Disciplina in Constructii din cadrul primariei si la Inspectoratul de Stat in Constructii in vederea anularii autorizatiei de construire si a stoparii de indata a construirii!
Termenul este incalcarea dreptului de proprietate prin construire abuziva pe terenul proprietatea dvs!
B-)
Solicitati demolarea constructiei ilegale! Nu se poate lipi la limita de proprietate decat cu avizul /acordul dvs! Limita este de 1,9 metri distanta de gard!B-)


Asta-i limita pentru servitutea de vedere :dance3:

Pentru alte limitări, a se consulta normele locale în materie, dacă ele există cumva, sau normele privind regimul de înălţime, acelea privind însorirea etc.

1. daca a intrat pe terenul d-voastra temeiul legal al actiunii sunt art. 480 si ar 488 si urm. din Codul civil.
2. observatia facuta de Themis, e corecta, nu aveti treaba cu servitutea de vedere.
3. prin actiune solicitati fie sa demoleze constructia si sa aduca terenul la starea anterioara fie sa va despagubeasca
4. cutumele locale - termenul de norma e prea pretentios - au importanta numai daca nu s-a intrat pe terenul d-voastra caz in care temeiul legal al actiunii poate fi abuzul de drept (umbrire, etc).
5. actiunea in granituire urmeaza sa stabileasca o linie de hotar care fie nu e evidenta fie desi e usor de observat nu e recunoscuta, ina prin aceasta actiune se tinde doar catre un singur rezultat: linia de hotar. celelalte chestiuni trebui stabilite prin capete de cerere separate, asadar nici actiunea nu mai prea este in granituire ci una complexa
Va multumesc pentru precizari si bunavointa !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Distanta constructie noua fata de vecin chiforcalin chiforcalin Buna ziua, avem o proprietate de 10x100 m2 si am construit casa D+P+E la o distanta de 1.5m fata de proprietatea vecinului (pe cealalta parte fiind drum). ... (vezi toată discuția)
Prescriere îngrădire teren WStefan WStefan Bună seara, Am făcut o înțelegere amiabila cu niște vecini, care au pretins ca persoana de la care am cumpărat anterior terenul, a mutat un gard și a ... (vezi toată discuția)
Regim inaltime cladiri alina2017 alina2017 Buna ziua, Locuiesc la tara unde am o casa construita pe un teren in panta.Vecinii din partea de sus,latura sudica a casei mele au demolat de curand o casa ... (vezi toată discuția)