Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... abuz de proprietate ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

abuz de proprietate ?

Buna seara !
Detin o casa cu teren , iar unul dintre vecini a intrat cu constructia casei sale pe proprietatea mea , profitand de lipsa gardului despartitor (nu am observat manevra din cauza zidului propriei mele case , de care acesta s-a lipit deja) .
As vrea sa stiu :
-ce termen juridic trebuie sa folosesc pt a actiona in instanta : abuz de proprietate sau altceva?
-sub incidenta caror legi intra aceasta situatie ?
Va multumesc anticipat!
In primul rand faceti imediat plangere la Disciplina in Constructii din cadrul primariei si la Inspectoratul de Stat in Constructii in vederea anularii autorizatiei de construire si a stoparii de indata a construirii!
Termenul este incalcarea dreptului de proprietate prin construire abuziva pe terenul proprietatea dvs!
B-)
Solicitati demolarea constructiei ilegale! Nu se poate lipi la limita de proprietate decat cu avizul /acordul dvs! Limita este de 1,9 metri distanta de gard!B-)
Daca nu reusiti nimic la Disciplina in constructii, puteti initia o actiune in granituire la Judecatoria competenta si puteti cere si obligarea vecinului, de catre instanta, la demolarea constructiei.
Ar putea fi incidenta si infractiunea de tulburare de posesie...
Iuliana Cermak, Avocat
MIHAI GRIGORE a scris:

In primul rand faceti imediat plangere la Disciplina in Constructii din cadrul primariei si la Inspectoratul de Stat in Constructii in vederea anularii autorizatiei de construire si a stoparii de indata a construirii!
Termenul este incalcarea dreptului de proprietate prin construire abuziva pe terenul proprietatea dvs!
B-)
Solicitati demolarea constructiei ilegale! Nu se poate lipi la limita de proprietate decat cu avizul /acordul dvs! Limita este de 1,9 metri distanta de gard!B-)

Asta-i limita pentru servitutea de vedere :dance3:

Pentru alte limitări, a se consulta normele locale în materie, dacă ele există cumva, sau normele privind regimul de înălţime, acelea privind însorirea etc.
themis a scris:

MIHAI GRIGORE a scris:

In primul rand faceti imediat plangere la Disciplina in Constructii din cadrul primariei si la Inspectoratul de Stat in Constructii in vederea anularii autorizatiei de construire si a stoparii de indata a construirii!
Termenul este incalcarea dreptului de proprietate prin construire abuziva pe terenul proprietatea dvs!
B-)
Solicitati demolarea constructiei ilegale! Nu se poate lipi la limita de proprietate decat cu avizul /acordul dvs! Limita este de 1,9 metri distanta de gard!B-)

Asta-i limita pentru servitutea de vedere :dance3:

Pentru alte limitări, a se consulta normele locale în materie, dacă ele există cumva, sau normele privind regimul de înălţime, acelea privind însorirea etc.

1. daca a intrat pe terenul d-voastra temeiul legal al actiunii sunt art. 480 si ar 488 si urm. din Codul civil.
2. observatia facuta de Themis, e corecta, nu aveti treaba cu servitutea de vedere.
3. prin actiune solicitati fie sa demoleze constructia si sa aduca terenul la starea anterioara fie sa va despagubeasca
4. cutumele locale - termenul de norma e prea pretentios - au importanta numai daca nu s-a intrat pe terenul d-voastra caz in care temeiul legal al actiunii poate fi abuzul de drept (umbrire, etc).
5. actiunea in granituire urmeaza sa stabileasca o linie de hotar care fie nu e evidenta fie desi e usor de observat nu e recunoscuta, ina prin aceasta actiune se tinde doar catre un singur rezultat: linia de hotar. celelalte chestiuni trebui stabilite prin capete de cerere separate, asadar nici actiunea nu mai prea este in granituire ci una complexa
Va multumesc pentru precizari si bunavointa !