Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Modalitate de calcul al numarului de tichete de masa
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Modalitate de calcul al numarului de tichete de masa

Buna ziua ,

Pentru salariatii care lucreaza in week-end dar primesc alte zile libere in timpul saptamanii, cum se calculeaza numarul de tichete de masa de care trebuie sa beneficieze angajatul ? Dar in situatia in care va lucra un numar mai mic de ore in timpul saptamanii ( de exemplu 6 ore in loc de 8 ore ) , pentru a nu depasi numarul legal de ore de munca din luna ?

Va multumesc !
Iulian Acatrinei , utilizator
Buna seara,
Daca firma nu are prevazute criteriile de acordare a tichetelor de masa atunci se vor acorda un numar de tichete egal cu numarul de zile lucrate de salariat pe luna (conform pontajului), fara a depasi numarul de zile lucratoare din acea luna. Nu conteaza cate ore lucreaza pe zi.