Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu minim 2016
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu minim 2016

Buna ziua
As dori sa stiu care esti minimul pentru salariatii incadrati cu studii superioare si pentru slariatii incadrati fara studii superioare?

Exista doua categorii de minim ?Din ce data se modifica?

Multumesc!

Angajatorul este obligat sa acorde salariul minim brut pe economie indiferent de studiile necesare ocuparii acelei functii.

Incepand cu 01.01.2011, nu mai exista CCMN care sa oblige angajatorii la aplicarea unor coeficienti de ierarhizare in lipsa unor ccm-uri aplicabile acestora.Coeficientii se aplica numai daca sunt prevazuti in ccm aplicabil angajatorului sau in regulamentul intern al acestuia.

Astfel de la 01.05.2016, salariul minim brut este de 1250 lei indiferent de studiile necesare ocuparii unei functii.