Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... calatorie minor cu cetatenie britanica
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

calatorie minor cu cetatenie britanica

Buna seara.

Am nevoie de urmatoarele informatii:
Daca o familie-cetateni roamani, ce locuieste in Marea Britanie si copilul lor ce doar s-a nascut pe teritoriul UK si l-au inregistrat ca cetatean britanic- cu pasaport britanic, deci acesta nefiind inregistrat si ca cetatean roman, parintii mai sunt obligati ca la iesirea din tara sa prezinte declaratie legalizata din partea parintelui ce nu il insoteste in calatoria respectiva?

Multumesc mult anticipat.
G.Andre
Daca copilul este cetatean roman cu pasaportul romanesc poate calatori spre Romania pentru ca se intorce in tara natala. La fel pentru cei din UK, daca este nascut acolo se poate intoarce fara procura insa daca pleaca va avea nevoie de un Statutory Declaration sau Travel Agreement din partea celuilalt tutore.
Mai multe informatii la www.apostila.co.uk sau [ link extern ]