avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 801 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Schimbare carte identitate
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Schimbare carte identitate

Buna ziua!
ce acte imi sunt necesare pentru schimbarea cartii de identitate si ce forma trebuie sa aleg (luare in spatiu),avand in vedere urmatoarea situatie:
-am vandut imobilul unde aveam adresa si acum doresc sa am adresa unde locuiesc la parinti la domicililu acestora,va rog!
Cel mai recent răspuns: Justitiarul711 , utilizator 12:30, 7 Mai 2016
Buna ziua,
Va sunt necesare:
- certificatul de nstere, copie si original,
- Cerificatul de casatorie (daca e cazul) copie si original,
- sentinta de divort legalizata (daca e cazul) copie si original,
- vechiul C.I.,
- actele de proprietate ale imobilului unde urmeaza sa aveti domiciliu (copie si original),
- C.I.-ul celui ce este proprietar al spatiului (copie si original),
- proprietarul casei merge cu dumneavoastra si semneaza la politie un formular.
multumesc!
si taxa de 7 lei pt carte+5 lei taxa timbru, in total 12 lei

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acte necesare schimbare carte de identitate dupoa casatorie simion lenuta simion lenuta ce acte imi imi sunt necesare pentru schimbare de C.I. dupa casatorie? (vezi toată discuția)
Schimbare adresa buletin adrian123 adrian123 De ce-ai nevoie sa-ti schimbi adresa din buletin in caz de mutare? Sa zicem ca te muti de la un parinte, la celalalt parinte. Al doilea parinte, care detine ... (vezi toată discuția)
Carte de identitate stefan25 stefan25 ce acte sunt necesare pentru preschimbare carte de identitate dupa schimbare domiciliu cu luare in spatiu? va multumesc (vezi toată discuția)