Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... am fost concediat cf art 58 lit a coloborat cu art 61 ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

am fost concediat cf art 58 lit a coloborat cu art 61 ce presupune

;)
Ati fost concediat din initiativa angajatorului . Cazurile in care angajatorul poate dispune concedierea pentru motive care ţin de persoana salariatului sunt:
a) în cazul în care salariatul a săvârşit o abatere gravă sau abateri repetate de la regulile de disciplină a muncii ori de la cele stabilite prin contractul individual de muncă, contractul colectiv de muncă aplicabil sau regulamentul intern, ca sancţiune disciplinară;
b) în cazul în care salariatul este arestat preventiv pentru o perioadă mai mare de 30 de zile, în condiţiile Codului de procedură penală;
c) în cazul în care, prin decizie a organelor competente de expertiză medicală, se constată inaptitudinea fizică şi/sau psihică a salariatului, fapt ce nu permite acestuia să îşi îndeplinească atribuţiile corespunzătoare locului de muncă ocupat;
d) în cazul în care salariatul nu corespunde profesional locului de muncă în care este încadrat.
e) în cazul în care salariatul îndeplineşte condiţiile de vârstă standard şi stagiu de cotizare şi nu a solicitat pensionarea în condiţiile legii;

Art.61 C.mun. reprezinta cazurile de concediere pentru motive care tin de persoana angajatului. Dar care este litera cu care v-a incetat c.i.m.?