avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 544 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... am fost concediat cf art 58 lit a coloborat cu art 61 ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

am fost concediat cf art 58 lit a coloborat cu art 61 ce presupune

;)
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:27, 12 August 2009
Ati fost concediat din initiativa angajatorului . Cazurile in care angajatorul poate dispune concedierea pentru motive care ţin de persoana salariatului sunt:
a) în cazul în care salariatul a săvârşit o abatere gravă sau abateri repetate de la regulile de disciplină a muncii ori de la cele stabilite prin contractul individual de muncă, contractul colectiv de muncă aplicabil sau regulamentul intern, ca sancţiune disciplinară;
b) în cazul în care salariatul este arestat preventiv pentru o perioadă mai mare de 30 de zile, în condiţiile Codului de procedură penală;
c) în cazul în care, prin decizie a organelor competente de expertiză medicală, se constată inaptitudinea fizică şi/sau psihică a salariatului, fapt ce nu permite acestuia să îşi îndeplinească atribuţiile corespunzătoare locului de muncă ocupat;
d) în cazul în care salariatul nu corespunde profesional locului de muncă în care este încadrat.
e) în cazul în care salariatul îndeplineşte condiţiile de vârstă standard şi stagiu de cotizare şi nu a solicitat pensionarea în condiţiile legii;

Art.61 C.mun. reprezinta cazurile de concediere pentru motive care tin de persoana angajatului. Dar care este litera cu care v-a incetat c.i.m.?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Litera "i"in cartea de munca tPatry tPatry Ne mai afecteaza litera i in cartea de munca?#-oSe mai poate incheia un contract cu litera i? (vezi toată discuția)
Firma ma poate declara somer din motive de sanatate ? misumau misumau Buna ziua, lucrez ca ingrijitoare copii in cadrul unei gradinite, avand sarcini care presupun conditie fizica foarte buna. Starea mea de sanatate s-a ... (vezi toată discuția)
Cat iau somajul? anne_marieee anne_marieee cat iau somajul daca am lucrat 1 an neintrerupt am fost in condediu crestere copil ( am beneficiat de indemnizatie) am revenit la servici am lucrat 1 luna ... (vezi toată discuția)