Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... in ce cazuri se poate ataca redeschide o mostenire ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

in ce cazuri se poate ataca redeschide o mostenire unde este o hotarare judecatoreasca definitiva

Avem o hotarare judecatoreasca definitiva de circa 6 ani .privind o mostenire de la parinti pentru mai multi frati ce au atacat un testament lasat de tatal lor unui dintre frati .Instanta a respins anularea testamentului si a dat castig de cauza fratelui care detinea testamentul urmand dupa desemnarea de instanta a tehnicianului sa se faca departajarea mosteniri testamentare .Nu s-a mai facut acesta departajare intrucat partile printr-o intelegere scrisa convenita de toti frati s-au adresat justitiei ce a admis cererea si a dat o hotarare ce a ramas definitiva .Dupa circa 2 ani a decedat si al doilea parinte ce la fel a lasat o mostenire prin testament .Intre cele doua testamente sunt mari neconcordante privind testarea cu toate acestea notarul a pus in aplicare certificatul de mostenitor la unii dintre frat .Sa ivit problema intre frati ca uni au terenuri f bune si unul numai rape terenuri degradate .si nu se respecta cererea de invoiala admisa de justitie .
IN CECAZURI SE POATE REDESCHIDE DOSARUL PRIVIND Mostenirea
Nu e speta de rezolvat pe forum.Trebuiesc studiate actele.Un act semnat la notar are sanse 1% de a fi anulat in instanta.
avvalentina, utilizator
In principiu,certificatul de mostenitor poate fi anulat prin actiune in instanta dar, trebuie vazute actele.