Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drepturi de autor in fotografia comerciala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drepturi de autor in fotografia comerciala

Buna ziua! Sunt fotograf si realizez personal imagini cu diferite obiective turistice din orasul meu (doar exterior), pe care mai apoi le folosesc pentru crearea obiectelor de suveniruri (carti postale, magneti, cani, calendare etc), ce sunt mai apoi vandute in librarii si centre comerciale. Bineinteles, detin o firma care are contract cu fiecare din aceste comapanii.

Intrebarea mea este: Daca eu detin drepturile de autor ale acestor imagini, am si dreptul de a le comercializa, mai ales in acest caz, ca si suveniruri?

Va multumesc frumos!
Le puteti comercializa daca,aveti trecut in obiectul de activitate al firmei si comercializrea.
Am acest domeniu trecut. Insa este posibil sa mi se ceara sa platesc o taxa pentru stat, in contul ministerului cultelor? Mentionez ca eu sunt si cel care realizeaza imaginile.