Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ieșire din indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ieșire din indiviziune

Sint rezident in străinătate de 10 ani.
Sint chemată la interogatoriu , nu ma pot prezenta si nu am nici mandatar.
Nu am primit de la judecătorie nici un document depus de celelalte părți din proces.
Nu am primit nimic in legătura cu acest interogatoriu.
Întrebarea mea este ,daca pot cere online întrebările si sa transmit evident online răspunsurile , sub semnătura propie .
Mulțumesc
Buna ziua,
NU, ar trebui sa va numiti prin procura speciala pe cineva din tara care sa raspunda pentru dumneavoastra.
Buna ziua,
ar fi indicat sa contactati o persoana din tara, caruia sa-i dati mandat in acest sens. Ideal ar fi sa fie un avocat:

Art. 356

Luarea interogatoriului părţii aflate în străinătate

(1) Dacă prin tratate sau convenţii internaţionale la care România este parte ori prin acte normative speciale nu se prevede altfel, partea care se află în străinătate şi este reprezentată în proces printr-un mandatar va putea fi interogată prin acesta.

(2) În acest caz, interogatoriul va fi comunicat în scris mandatarului, care va depune răspunsul părţii dat în cuprinsul unei procuri speciale şi autentice. Dacă mandatarul este avocat, procura specială certificată de acesta este suficientă.

Detalii: [ link extern ]
Nu ati fost citata cu mentiunea personal la interogatoriu? Atunci puteti sa nu mergeti, nu conteaza.
Daca insa ati fost chemata in mod legal, asta este tot ce trebuia sa primiti si, daca nu mergeti, toate intrebarile se vor interpreta ca si cum ati raspuns impotriva dv.