Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bransare coloana gaz
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bransare coloana gaz

Buna ziua

Locuiesc intr-un bloc si folosesc utilitatile proprietate comuna(apa,caldura,gaze etc etc).In urma cu 15 ani, 5 proprietari din bloc au facut demersuri si au obtinut autorizatie pentru a montat o coloana de gaze pentru centrale.
INTREBARE: Pentru a fi conectat la coloana de gaze pentru centrale,trebuie sa-i despagubesc pe cei 5 proprietari sau contactez o firma autorizata ma conectez si am rezolvat problema.

Multumesc
Teava respectiva este proprietatea celor care au platit pentru proiect, materiale, montare.
Trebuie sa obtineti acordul celorlalti proprietari si sa ii despagubiti pe fiecare.
Apoi o firma autorizata va conecteaza la teava de gaz in baza proiectului initial sau a unui nou proiect, este posibil ca teava sa nu fi fost proiectata pentru un numar suplimentar de beneficiari. Aveti nevoie si de acordul de principiu al furnizorului de gaz.
Pentru a va putea materializa interesul de instalat CT,initial va revine obligatia sa achitati cota individuala acelora care au instalat primii instalatia comuna,ulterior contactati firma autorizata care realizeaza proiectul pentru bransarea dv la instalatia de gaze existenta