Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Expertiza
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Expertiza

Expertul contabil este numit într-o cauză penală, în faza de cercetare, într-un dosar aflat la Inspectoratul Judeţean de Poliţie. După întâlnirea organizată de către organul de cercetare cu părţile din dosar şi studierea legislaţiei şi a materialului documentar pus la dispoziţie, expertul constată că nu are toate documentele necesare pentru formularea răspunsurilor la obiectivele expertizei. Care sunt demersurile pe care expertul trebuie să le facă pentru a intra în posesia documentelor necesare?
Solicita sprijin in acest sens organului de cercetare penala.
Expertul depune o nota scrisa, cu nr. de inregistrare/ data la organul de cercetare penala in care nominalizeaza documentele care trebuie sa-i fie puse la dispozitie pentru a putea raspunde la obiectivele fixate pentru expertiza.
Documentele pot fi solicitate in scris, cu nr. de inregistrare/ data (prin posta cu confirmare de primire) si partilor in proces atunci cand sunt convocate de catre expert pentru expertiza propriu-zisa.
Partile din dosarul cauzei sunt obligate sa dea tot concursul expertului judiciar desemnat pentru indeplinirea obiectivelor incredintate.