Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CNP
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CNP

Buna ziua , angajatorul are vrun drept sa foloseasca CNP-ul in alte inscrisuri fara a-ma instiinta. Cu alte cuvinte a facut o lista cu toti angajati din firma unde a trecut si CNP-ul fiecaruia nici macar nu ne-a intrebat daca suntem de acord sa scrie si cnp-ul
Nu are niciun astfel de drept, daca nu este operator de date cu caracter personal.

Prin urmare, sunteti indreptatit sa sesizati ANSPDCP - Autoritatea Nationala de Supraveghere a Prelucrarii Datelor cu Caracter Personal, email :
anspdcp@dataprotection.ro