avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1655 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Ajutor de deces acordat de institutie imputat ulterior
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Ajutor de deces acordat de institutie imputat ulterior

Buna ziua.

Am si eu o problema si poate ma puteti ajuta sau lamuri.

Anul trecut, in luna Aprilie, tatal meu a decedat. Am luat banii de la Casa de Pensii, unde am depus chitantele cu cheltuielile facute cu inmormantarea, bani pe care i-am primit a doua zi.

Totul " bine " pana acum...

La cateva zile, dupa ce am depus copie dupa certificatul de deces, pentru a motiva cele trei zile care se acorda conform legii in astfel de ocazii, am fost sunat de la departamentul de Resurse Umane si am fost intrebat de ce nu am depus documentele pentru a beneficia de ajutorul de deces. Le-am raspuns ca l-am ridicat deja, dar mi s-a raspuns ca se acorda un ajutor si din partea institutiei, lucru pe care nu il stiam.

A doua zi am depus actele solicitate ( copie dupa certificatul de deces, cerere scrisa, declaratie la notar si copie dupa certificatul de nastere ) si dupa aproximativ o saptamana am ridicat banii de la caseria institutiei.

Dar acum vine surpriza...

Chiar inainte de Paste, anul acesta, am fost sunat de la Resurse Umane pentru a mi se inmana o dispozitie... Dispozie de imputare, prin care trebuie sa dau banii inapoi !!!!

Nelamuririle mele sunt urmatoarele :

1. Aceste cazuri nu se incadreaza in cele prevazute de amnistia fiscala ?

2. Sunt cazuri in care anumite persoane au beneficiat numai de acest ajutor ( sotul decedat era salariat in strainatate iar sotia nu a beneficiar decat de ajutorul acordat de institutie, nu si de la cel de la Casa de Pensii sau de la firma unde lucra defunctul ) ...

3. Sunt cazuri in care unor anumite persoane, aflate in aceeasi situatie cu mine ( au primit si de la Casa de Pensii si de la institutie ) nu au primit dispozie de imputare, desi decesul a survenit dupa cel al tatalui meu.


Mentionez ca acest ajutor din partea institutiei se acorda de mai mult de 10 ani, dar cum este pentru prima data cand se imputa acesti bani.

Totodata vreau sa precizez ca institutia nu are aprobat un contract colectiv de munca, dar in aceasta situatie nu se merge pe cel aprobat pe ramura ?


Va multumesc anticipat pentru raspuns.

1. - De la Casa de Pensii ati primit ajutorul de deces in baza Legii 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice.
- Pe certificatul de deces, in original, Casa de Pensii a scris, pe verso, "achitat suma de... ".
- Asa ca angajatorul nu mai putea sa va acorde si el acelasi ajutor de deces.

2. - Eu cred ca angajatorul v-a acordat un ajutor de inmormantare in baza prevederilor din Contractul colectiv de munca (CCM) aplicabil unitatii sau din Regulamentul intern al unitatii.
- Ajutorul de deces se poate cumula cu ajutorul de inmormantare.
- Este posibil ca intre timp sa fi expirat CCM si sa nu mai poata fi acordat ajutorul de inmormantare.
- Care este baza legala pentru care vi se cere sa restituiti banii? (trebuie sa scrie in decizia de imputare)

Multumesc frumos pentru lamuriri.

Da, in Regulamentul Intern de functionare al institutiei, la drepturi salariale este stipulat ajutorul de deces.

Mai am o singura intrebare : unde pot gasi stipulat ( lege, hotarare, ordonanta de urgenta ) ca cele doua ajutoare se pot cumula, deci pot beneficia si de unul si de celalalt ?
1. Nu exista legatura intre ajutorul de inmormantare si ajutorul de deces decat motivul pentru care se acorda fiecare dintre ele.

2. - Fiecare dintre ele are la baza un act normativ specific (Regulamentul intern si CCM).
- In nici unul din aceste acte nu se precizeaza ca ele nu se pot cumula.
- Ca urmare le puteti solicita si primi pe amandoua.
Multumesc frumos pentru lamuriri.

Deci nu imi ramune decat sa contest dispozitia de imputare.

O zi frumoasa in continuare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

acordarea ajutorului de deces cristina69 cristina69 Buna ziua, Va rog sa imi spuneti cum trebuie procedat corect in urmatoarea speta: Un angajat al unei societati comerciale a decedat iar fiica acestuia a ... (vezi toată discuția)
Ajutor inmormantare la decesul tatalui C.Fabyola C.Fabyola buna tuturor, sunt angajata unei companii private, de curand a decedat tatal meu.doresc sa aflu daca am dreptul la ajutor de inmormantare din ... (vezi toată discuția)
Ajutor inmormantare onciu_51 onciu_51 Lamuriti-ma in legatura cu cele 2 ajutoare: - de deces dat de casa de pensii si - de inmormantare dat de angajator. Cand il primesti pe primul de la casa ... (vezi toată discuția)