Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... presedintele curtii de apel mi-a returnat recursul in ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

presedintele curtii de apel mi-a returnat recursul in casatie

Ajutor! Ce ma fac??
Presedintele C.A. mi-a restituit recursul in casatie, potrivit prev. art. 439 alin. 4ind1, deoarece nu ar fi formulat prin intermediul unui avocat care poate pune concluzii la ICCJ, nefiind anexata delegatia avocatiala.
Insa delegatia este deja anexata la dosarul cauzei, unde am fost reprezentat de avocat. De fapt, este vb de hotararea judecatoreasca prin care mi-a fost desemnat avocat din oficiu,
Ce trebuie sa fac sa trimita recursul la ICCJ???
Contactati avocatul din oficiu care cunoaste procedura in astfel de cazuri,stie ce demersuri trebuie sa desfasoare
Va pierdeti timpul degeaba, v-am explicat si in alt topic ca asta o sa se intample, iar avocat care sa va formuleze cererea, nu o sa gasiti.
De ce nu o sa gasesc avocat care sa semneze cererea??

art. 439 alin. 4ind1 nu prevede conditii de forma cu privire la respectarea conditiei.
imputernicirea avocatiala se afla la dosarul cauzei.

nu e nicio procedura in astfel de cazuri,
Nu stie niciun avocat ce demersuri trebuie sa desfasoare... daca nu pecizati dvs :)
Puteti:
1. face cerere pentru avocat din oficiu (au asa as face - daca zice legea ca e obligatoriu :P)
2. sa invocati exceptia de neconstitutionalitate impotriva faptului ca trebuie sa faca apel / recurs cu avocat (a castigat-o cineva deja in alt caz dar relativ la vechiul cod de procedura penala)
eusaisapte, utilizator
Multumesc. insa invederez ca am primit avocat din oficiu.
Eu am redactat cererea de recurs in casatie, insa am scris ca a fost formulata prin avocatul respectiv, a carui delegatie e la dosarul cauzei.
I-am scris presedintelui CA ca a gresit si trebuie grabnic sa trimita dosarul la ICCJ!