avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 554 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Inscriere la CASS
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Inscriere la CASS

Buna ziua. As avea nevoie de niste informatii sigure. Eu am locuit in Italia timp de 8 ani, dar nu am muncit niciodata acolo, doar am studiat. Cei de la CASS imi spun ca trebuie sa aduc din Italia un formular (E104) complectat de instituţa omoloage CNAS. Acest formular din cate am inteles e strict pentru persoanele care au muncit in strainatate. In cazul meu cum ar trebui sa procedez, daca nu am lucrat niciodata in Italia? M-am intors in Romania in August 2015 si in Octombrie m-am angajat. Multumesc!

Alte discuții în legătură

Formular e104 in germania Aleeexxx Aleeexxx Buna ziua, Locuiesc in Germania de 1 an si 5 luni. Pana in luna august 2014 am platit la CNAS in Romania iar din 2015 as dori sa imi fac asigurare la AOK. Mi ... (vezi toată discuția)
Contributie asigurari de sanatate datorate de romani cu resedinta in ue LAU78 LAU78 Buna ziua --sunt o persoana fizica din Romania cu resedinta din 2001 in Italia . Lucrez cu acte in regula si cotizez aici la asigurari de sanatate. In Romania ... (vezi toată discuția)
Indemnizație creștere copil A.zaharia A.zaharia Buna seara . Am nascut pe 5 mai 2018. Am fost angajată pana pe 8 martie 2017 in Romania, studentă pana in mai 2017. Am muncit in strainatate pana in ... (vezi toată discuția)