Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... lmprumut banca persoana cu handicap certificat ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

lmprumut banca persoana cu handicap certificat definitiv

Buna ziua ,
o persoana majora cu certificat de handicap grav definitiv poate obtine un imprumut in banca pt o suma modica de aproximativ 2000-3000 ron , venitul acestuia este de 1300 ron lunar .
Ce posibilitati exista ,care este procedura si care sunt bancile ( daca sunt cunoscute ) care pot face acest lucru .
Raspunsul este conditionat de scopul/utilizarea imprumutului
Legiutorul prin L nr 448/2006 a prevazut dreptul titularilor certificatelor de incadrare in grad accentuat si grav de handicap la imprumuturi bancare -pentru anumite scopuri=achizitii bunuri imobile si mobile,inclusiv cu suportarea si restituirea dobanzilor aferente imprumutului
Fiecare serviciu din primarie detine incheiate contracte cu diferite banci
Pentru clarificare si obtinere relatii,contactati serviciul specializat din primaria localitatii unde detineti domiciliul stabil
Succes !
Dacă are discernamant nu are importanta ca e încadrat în grad de handicap, merge la orice banca și vede în ce condiții poate obține. Dacă e un venit stabil, e unul suficient.
Sa analizeze bine produsele, perioada de rambursare, dobanda anuala efectiva ( dae).
Doar dacă cu banii va amenajați locuinta sa o adaptați handicapului sau vreo mașina pe care s-o adaptați, statul poate suporta dobanda, altfel, nu.