Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Mutarea fara acordul salariatului de la o sectie la ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Mutarea fara acordul salariatului de la o sectie la alta

Buna ziua , sotul meu se confrunta cu urmatoarea situatie : lucreaza la o firma care are 2 sectii (tamplarie si productie sticla ) , firma a accesat fonduri pentru cumparare utilaje la ambele sectii. Acum i se impune mutarea de sectia de tamplarie la sticla . A refuzat si a venit jurista la el sa semneze o hartie , cum ca , nu mai este nevoie de un om la tamplarie si ca il muta la sticla . El a refuzat sa semneze , cerand sa-i dea hartia acasa, sa o citeasca si nu a vrut sa-i dea hartia . Ulterior patronul i-a spus ca daca nu se muta il da afara .
Are angajatorul dreptul sa-l muta fara acordul lui ?
Care sunt drepturile angajatului in astfel de situatii ?
Multumesc !
1. Codul Muncii
Art. 41
(1) Contractul individual de muncă poate fi modificat numai prin acordul părţilor.

(2) Cu titlu de excepţie, modificarea unilaterală a contractului individual de muncă este posibilă numai în cazurile şi în condiţiile prevăzute de prezentul cod.
(3) Modificarea contractului individual de muncă se referă la oricare dintre următoarele elemente:
b) locul muncii;

Asadar, regula in materie de modificare a contractului individual de munca este modificarea prin acordul partilor. Prin exceptie, este posibila modificarea unilaterala a c.i.m. - felul muncii - numai in cazurile si conditiile expres prevazute de lege,si anume :
- delegarea
- detasarea
- în cazul unor situaţii de forţă majoră
- cu titlu de sancţiune disciplinară sau ca măsură de protecţie a salariatului.

2. In speta, daca se va emite o decizea unilaterala de modificare a locului muncii c.i.m., atunci aceasta va trebui constestata in instanta.
Inteleg ca nu poate fi obligat , ca are dreptul sa refuze , iar daca il vor muta oricum ii poate contesta in instanta .
De asemenea , daca vor decide sa-l dea afara nu cred ca este legal, nu ?
Dar daca motiveaza ca din lipsa lucrarilor nu mai au nevoie de un om la sectia respectiva si-l muta la alta , au voie ?
Are dreptul sa refuze daca mutarea este considerata nelegala.

Orice motiv ar invoca, schimbarea locului muncii trebuie facuta in conformitatea cu prevederile legale in materie.
@maria_mirela
Angajatorul il poate delega pe salariat la un alt loc de munca, fara acordul lui, pe o perioada de 60 zile.
Angajatorul poate concedia un salariat daca reorganizeaza sectia si decide reducerea personalului. In cadrul reorganizarii, salariatilor aflati in aceasta situatie li se pot propune alte locuri de munca in cadrul societatii, iar daca nu sunt de acord pot fi concediati.
maria_mirela a scris:

Care sunt drepturile angajatului in astfel de situatii ?
Multumesc !

Daca vorbim despre o delegare, atunci salariatul delegat are dreptul la plata cheltuielilor de transport si cazare, precum si la o indemnizatie de delegare, in conditiile prevazute de lege sau de contractul colectiv de munca aplicabil.
Cornel Vasile, Consilier juridic