Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Inscriere in ROI
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Inscriere in ROI

Daca sunt neplatitor de TVA si vreau sa aduc produse din Olanda, trebuie sa ma inscriu in ROI? Multumesc anticipat!
Da d O91 si va da cod pt achizitii intracom. Si apoi d 095 si anexa cu cazierele judiciare de la politie emise clar pt inscrierea in ROI plus certificat de la registrul com.tot pt inscriere in ROI
4carmen0, utilizator
Daca valoarea acestora nu depaseste 10.000 euro/an calendaristic, nu trebuie sa va inscrieti in R.O.I., dar veti plati T.V.A. in Olanda si nu veti beneficia de taxare inversa.