avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 930 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Inscriere in ROI
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Inscriere in ROI

Daca sunt neplatitor de TVA si vreau sa aduc produse din Olanda, trebuie sa ma inscriu in ROI? Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 20:55, 11 Mai 2016
Da d O91 si va da cod pt achizitii intracom. Si apoi d 095 si anexa cu cazierele judiciare de la politie emise clar pt inscrierea in ROI plus certificat de la registrul com.tot pt inscriere in ROI
Ultima modificare: Miercuri, 11 Mai 2016
4carmen0, utilizator
Daca valoarea acestora nu depaseste 10.000 euro/an calendaristic, nu trebuie sa va inscrieti in R.O.I., dar veti plati T.V.A. in Olanda si nu veti beneficia de taxare inversa.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reg op. intracomunitari Mariralu Mariralu Se poate inscrie in ROI un SRL neplatitor de TVA ? Multumesc anticipat pentru ajutor. (vezi toată discuția)
Pfa cu activitate in ue alinatranca alinatranca Am un pfa neplatitor de tva cu perioada fiscala trimestrul, care presteaza serv pt o firma din Anglia (asamblare roboti industriali) - pt acest tip de ... (vezi toată discuția)
Platitor de tva cu taxare inversa portocala142002 portocala142002 Buna ziua!Tocmai mi-am depus dosarul pentru infiintarea unui PFA si acum nu stiu ce si cum sa fac privind tva`ul..Eu marfa o achizitionez din UE ..din afara ... (vezi toată discuția)