Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA cu activitate in UE
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA cu activitate in UE

Am un pfa neplatitor de tva cu perioada fiscala trimestrul, care presteaza serv pt o firma din Anglia (asamblare roboti industriali)
- pt acest tip de activitate trebuie sa ma inscriu in registrul operatorilor intracomunitari si ce decl trebuie sa depun pt inscriere si ulterior?
-daca nu m-am inscris inca si am 2 fact emise catre aceasta firma cum pot sa rezolv situatia- fact sunt emise fara tva ?
multumesc
george-neagu, moderator
- Pt Bucuresti stiu ca se cere aceasta inscriere in Registrul Operatorilor Intracomunitari, Va trebuie cazier fiscal in care sa precizeze fix acest lucru : Inscriere in Registrul Operatorilor Intracomunitari. copie dupa buletin, copie dupa certificatul fiscal, si declaratia 095.
- nu ar trebui sa va afecteze dar e bine sa faceti inscrierea cat mai repede.
melania_14, utilizator
Inainte de 095 va trebuie un cod de tva ( declaratia 091)
Trebuie sa va inscrieti in ROI doar daca firma din anglia este platitoare de tva
Sanctiune pt neinscriere in ROI 1.000 - 5.000 de lei.