avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 494 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Inmatriculare
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Inmatriculare

Buna ziua si Hristos a Inviat! As vrea sa stiu cum trebuie sa procedez pentru inmatricularea unei autoutilitare pe numele unei persoane cu handicap, fara a plati taxa auto.
Am citit pe internet, si am inteles ca acum legea nu mai obliga modificarea masinii, astfel incat sa poata fi condusa de persoana cu handicap, intrucat se considera ca se foloseste in scopuri personale ale persoanei cu handicap.
Va rog sa ma ajutati sa gasesc acea hotarare, si sa ma indrumati catre institutia competenta! Am fost la Serviciul Inmatriculari la Politie, si nu stiau de modificarea legii, spunand ca masina trebuie sa fie prevazuta cu modificarile pentru persoane cu dizabilitati...
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 21:05, 15 Mai 2016
Este vorba despre L nr 193/2015
Problema esentiiala este ca legea nr 193/2015 desi dispune modificarea si completarea disp art 26 din L nr 448/2006,respectiv abroga sintagma "adaptare tehnica:",aceste modificari nu au fost operate si in cuprinsul noului cod fiscal
Responsabil pentru calcularea si impunerea taxei auto este autoritatea ANAF care lucreaza in temeiul disp cod fiscal si nu recunoaste L nr 193/2015
Daca interesul dv este de inmatriculat vehicul pe persoana detinatoare certificat de incadrare in grad accentuat sau grav de handicap,ca si rapiditate de inmatriculat vehiculul este executarea de adaptare tehnica,care presupune costuri evident mai mici decat valoare taxa auto
Problema o constituie ca adaptarea tehnica trebuie executata obligatoriu prin una dintre cele 2 unitati nationale acreditate de catre ministerul finantelor

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

La ce se refera: ''scutire de la plata taxei asupra autoturismelor, motocicletelor cu atas si mototriciclurilor”' mihaykys mihaykys Buna ziua, Puteti sa imi spuneti si mie la ce se refera aceasta fraza: \'\'scutire de la plata taxei asupra autoturismelor, motocicletelor cu atas si ... (vezi toată discuția)
Adaptare masina handicap nicadoru nicadoru buna am si eu o intrebare am vazut pe net ca sa modificat legea pentru pers cu handicap si zica ca nu trebuie sa mai modifice masina pentru a nu mai plati ... (vezi toată discuția)
Taxa de timbru persoana cu handicap george535 george535 Buna seara,nu stiu daca am pus intrebarea la categoria care trebuie.As dori sa aflu daca cumpar o masina inscrisa pe anglia si vreau sa o trec pe numele meu cu ... (vezi toată discuția)