Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Inmatriculare
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Inmatriculare

Buna ziua si Hristos a Inviat! As vrea sa stiu cum trebuie sa procedez pentru inmatricularea unei autoutilitare pe numele unei persoane cu handicap, fara a plati taxa auto.
Am citit pe internet, si am inteles ca acum legea nu mai obliga modificarea masinii, astfel incat sa poata fi condusa de persoana cu handicap, intrucat se considera ca se foloseste in scopuri personale ale persoanei cu handicap.
Va rog sa ma ajutati sa gasesc acea hotarare, si sa ma indrumati catre institutia competenta! Am fost la Serviciul Inmatriculari la Politie, si nu stiau de modificarea legii, spunand ca masina trebuie sa fie prevazuta cu modificarile pentru persoane cu dizabilitati...
Este vorba despre L nr 193/2015
Problema esentiiala este ca legea nr 193/2015 desi dispune modificarea si completarea disp art 26 din L nr 448/2006,respectiv abroga sintagma "adaptare tehnica:",aceste modificari nu au fost operate si in cuprinsul noului cod fiscal
Responsabil pentru calcularea si impunerea taxei auto este autoritatea ANAF care lucreaza in temeiul disp cod fiscal si nu recunoaste L nr 193/2015
Daca interesul dv este de inmatriculat vehicul pe persoana detinatoare certificat de incadrare in grad accentuat sau grav de handicap,ca si rapiditate de inmatriculat vehiculul este executarea de adaptare tehnica,care presupune costuri evident mai mici decat valoare taxa auto
Problema o constituie ca adaptarea tehnica trebuie executata obligatoriu prin una dintre cele 2 unitati nationale acreditate de catre ministerul finantelor