Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Rovinieta
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Rovinieta

Buna ziua
Azi (12.05.2016 am aflat ca rovinieta mi-a expirat din data de 18.03.2016. Mentionez ca am circulat in tot acest timp si in afara localitatii si sigur am fost surprins de cel putin sase-sapte ori prin diverse camere a CNADNR.Nu am primit nimic pana acum.
Intrebare:
Primesc o amenda sau pentru fiecare trecere prin camera sau una singura pana la comunicarea contraventiei
Daca ma poate ajuta cineva?
Multumesc mult

Intreb poate beneficiez de:

OUG 8/2015 pentru modificarea si completarea unor acte normative. Ordonanta de urgenta 8/2015
Art.9 punctul8
Pentru lipsa rovinietei valabile, procesul-verbal se comunica contravenientului in termen de cel mult doua luni de la data constatarii contraventiei, interval pentru care nu se pot incheia alte procese-verbale de constatare a contraventiei pentru lipsa rovinietei valabile pentru acelasi vehicul.
marianastase, utilizator
Veti primi cate o amenda pentru fiecare fapta.