Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit/Scutire Resedinta Parohiala
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit/Scutire Resedinta Parohiala

Buna ziua,

avand in vedere urmatoarele:
ART. 456 - Scutiri
(1) Nu se datorează impozit/taxă pe clădiri pentru:
d) clădirile care, prin destinație, constituie lăcașuri de cult, aparținând cultelor religioase recunoscute oficial și asociațiilor religioase, precum și componentelor locale ale acestora, cu excepția încăperilor folosite pentru activități economice;
e) clădirile funerare din cimitire și crematorii;

Norme:
23. (1) Prin sintagma clădirile care, prin destinaţie, constituie lăcașuri de cult se înţelege bisericile, locașurile de închinăciune, casele de rugăciuni și anexele acestora. Termenul lăcaș este variantă a termenului locaș.
(2) Anexele bisericilor se referă la orice incintă care are elementele constitutive ale unei clădiri, proprietatea unui cult recunoscut de lege sau a unei asociaţii religioasă, cum ar fi: clopotniţa, cancelaria parohială, agheasmatarul, capela mortuară, incinta pentru aprins lumânări, pangarul, troiţa, magazia pentru depozitat diverse obiecte de cult, așezământul cu caracter social-caritabil, arhondaricul, chilia, trapeza, incinta pentru desfășurarea activităţilor cu caracter administrativ-bisericesc, reședinţa chiriarhului, precum și altele asemenea; prin așezământ cu caracter social-caritabil se înţelege serviciul social organizat în conformitate cu prevederile Nomenclatorului serviciilor sociale, aprobat prin Hotărârea Guvernului nr. 867/2015. (căminul de copii, azilul de bătrâni, cantina socialăsau orice altă incintă destinată unei activităţi asem ănătoare. )

... Resedinta parohiala este sau nu scutita de plata impozitului pe cladiri??? !!!

Multumesc.
Da, este reședința chiriarhului.