Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Suspendare activitate 3 ani pentru insotire misiune ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Suspendare activitate 3 ani pentru insotire misiune diplomatica

Sotul meu este trimis in misiune diplomatica in stainatate pentru 3 ani. Eu lucrez in invatamant. Am cerut suspendarea activitatii pentru 3 ani. Inspectoratul scolar e de parere ca Legea 269/2003 Statutul corpului diplomatic, Legea 495/ 2004 privind salarizarea personalului administratia centrala, Legea 269 / 2003 Statutul Corpului Diplomatic nu se aplica in invatamant deoarece Legea invatamantului nu imi da voie sa suspend activitatea 3 ani cu rezervarea postului. Mi s-a spus ca pentru a beneficia de toate drepturile salariale si de sanatate si vechime in munca, in Revisal trebuie sa apara suspendarea cu art 54 (prin acordul ambelor parti) din Codul muncii. Inspectoratul scolar e de parere ca nu se aplica in cazul meu, ca nu e legal si legea invatamantului nu ii lasa sa faca acest lucru.
Mi s-a mai spus ca sotul meu, angajat al Ministerului Apararii, incadrat intr-o structura militara internationala in Franta, nu e personal diplomatic. Am adus in sprijinul meu adeverinte eliberate in acest sens precum si legea 495/ 2004, art 62.
Va rog sa sfatuiti cum pot aborda problema.
Multumesc.
Legile respective se aplica si pentru cei care sunt in invatamant, dar nu pentru însoţirea cadrelor militare trimise în misiune permanentă în străinătate .

Va sugerez sa va adresati Directiei Juridice din cadrul Minnisterului Educatiei.