avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 844 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Darea in plata la cererea debitorului
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Darea in plata la cererea debitorului

Buna ziua.
Sunt divortat, am un credit ipotecar cu apartamentul ipotecat inainte de divort.
eu sunt singurul platitor al ratelor la acel credit. Fosta sotie nu a avut si nu are venituri.
Ambi suntem mentionati in acel contract de credit.
In apartament locuiesc eu si copilul nostru minor, care are domiciliul stabilit la mine.
Pot sa dau apartamentul in plata sau trebuie sa nu mai platesc ratele si sa astept sa fiu executat de catre banca, ulterior sa apelez la prevederile Legii DIP?
Daca eu notific banca despre faptul ca vreau sa dau in plata imobilul, pot fi impiedicat de ceva sa fac acest lucru?
Ultima modificare: Sâmbătă, 14 Mai 2016
adi68pop, utilizator
Cel mai recent răspuns: Andreea Ioana Miricioiu , Avocat 10:34, 18 Mai 2016
Nu este necesar sa opriti platile, nu este o conditie pentru a putea beneficia de prevederile legii. Conditii le sunt:
a) creditorul și consumatorul fac parte din categoriile prevăzute la art. 1 alin. (1), astfel cum acestea sunt definite de legislația specială;
b) cuantumul sumei împrumutate, la momentul acordării, nu depășea echivalentul în lei al 250.000 euro, sumă calculată la cursul de schimb publicat de către Banca Națională a României în ziua încheierii contractului de credit;
c) creditul a fost contractat de consumator cu scopul de a achiziționa, construi, extinde, moderniza, amenaja, reabilita un imobil cu destinație de locuință sau, indiferent de scopul pentru care a fost contractat, este garantat cu cel puțin un imobil având destinația de locuință;
d) consumatorul să nu fi fost condamnat printr-o hotărâre definitivă pentru infracțiuni în legătură cu creditul pentru care se solicită aplicarea prezentei legi.
Mentiune: sunt excluse credite prin programul guvernamental `prima casa`.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Aplicare legea darii in plata teren Universul_tau Universul_tau Buna ziua, Am si eu nevoie de un raspuns privind aplicarea legii darii in plata. Situatia este urmatoarea: Am un credit in CHF pe 25 - 30 ani - echivalentul ... (vezi toată discuția)
credit ipotecar - legea stingerii datoriilor Gabriel1gabi Gabriel1gabi - se vorbeste de credit ipotecar in aceasta lege. ce se intelege insa prin credit ipotecar in intelesul legii ? a) ca se garanteaza creditul cu ... (vezi toată discuția)
Darea in plata catalinm75 catalinm75 Buna ziua! Am un apartament , luat cu credit in CHF. Nu mai conteaza suma de plata, rata oricum s-a triplat din 2007 pana acum. Stiti cu totii care erau ... (vezi toată discuția)