Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... De unde stiu daca pot construi pe un teren?
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

De unde stiu daca pot construi pe un teren?

Unii zic ca ajunge daca un teren are PUG. Altii zic ca trebuie sa aiba si PUZ. De unde pot fi 100% sigur ca pot contrui o casa pe un teren?

Se poate construi pe un teren care are doar PUD (si nu are PUZ sau PUG)?
gistra, utilizator
Exista situatii in care doriti sa construiti o casa altfel decat prevede Regulamentul Local de Urbanism.
Aceste situatii, apar in cazurile in care terenul nu este construibil =este mai mic, sau mai ingust,intentionati sa construiti mai mult, sau mai inalt decat permite regulamentul,aveti interesul construirii unei cladiri a carei functiune este diferita de cea a zonei,etc
In aceste conditii, legea permite proprietarului terenului sa initieze un PUD sau un PUZ care sa detalieze sau sa modifice felul in care regulamentul de urbanism se aplica pe un anumit teren.
In cazul dv,raspunsul concret il puteti solicita direct serviciului urbanism din primaria teritoriala