Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... acces proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

acces proprietate

Buna ziua,
Doresc sa achizitionez un teren in comuna Banesti. Terenul are 1000 mp ( conform cadastru/intabulare/carte funciara), din care 750mp ( 27x28) si alee de acces 250mp ( 3.9 x 65). Calea de acces este inclusa in proprietate/in cadastru, practic voi fi proprietarul acestei alei . Ma intereseaza daca voi putea primi autorizatie de contructie pe acest teren, avand in vedere dimensiunile aleii de acces ( latime 3.90 m x lungime 65m) si ce document care sa ateste acest lucru pot solicita de la autoritatile competente?
Multumesc anticipat pentru ajutor!
Daca este cale de acces si prin construire blocati calea de acces,este discutabil ,oricum trebuie sa solicitati autorizatie de constructie de la serv. de specialitate al primariei.
Este cale de acces personala ce va duce la suprafata de 750mp unde va fi amplasata casa. Ma intereseaza cum pot fi sigur ( inainte sa cumpar terenul) ca voi primi autorizatie de constructie.

multumesc!
O astfel de asigurare nu veti putea gasi pe un astfel site, cel mai bine mergeti la primarie la serv. de specialitate si discutati cu ei.