Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cheltuieli de judecata
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cheltuieli de judecata

Buna ziua,

Am si eu o problema: am castigat un proces in ultima cale - apel, si desi la termen avocatul a depus chitanta privind onorariul acestuia instanta nu a acordat cheltuielile de judecata pe motiv ca nu am facut dovada efectuarii acestora.

Ce pot face in situatia aceasta?

Multumesc!
Puteti formula cerere de indreptare a hotararii conform art.442-446 NCPC.
Am inteles ca nu se poate formula o astfel de cerere intrucat instanta nu a omis sa se pronunte asupra cheltuielilor.

Aceasta nu le-a acordat pe motiv ca nu am facut dovada efectuarii lor (desi am facut-o).

Contestatia in anulare este posibila?

Va multumesc foarte mult!
Nu va incadrati in preved.art.503(2)NCPC privind contestatia in anulare.
Aveti posibilitatea sa solicitati cheltuielle de judecata si pe cale separata, printro alta actiune.
Si va fi primita o astfel de cerere? Daca deja le-am solicitat si instanta s-a pronuntat cu privire la ele?

Intr-adevar cerere de indreptare nu este posibil?