avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 812 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cheltuieli de judecata
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cheltuieli de judecata

Buna ziua,

Am si eu o problema: am castigat un proces in ultima cale - apel, si desi la termen avocatul a depus chitanta privind onorariul acestuia instanta nu a acordat cheltuielile de judecata pe motiv ca nu am facut dovada efectuarii acestora.

Ce pot face in situatia aceasta?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: utillllizator01 , utilizator 12:42, 17 Mai 2016
Puteti formula cerere de indreptare a hotararii conform art.442-446 NCPC.
Am inteles ca nu se poate formula o astfel de cerere intrucat instanta nu a omis sa se pronunte asupra cheltuielilor.

Aceasta nu le-a acordat pe motiv ca nu am facut dovada efectuarii lor (desi am facut-o).

Contestatia in anulare este posibila?

Va multumesc foarte mult!
Nu va incadrati in preved.art.503(2)NCPC privind contestatia in anulare.
Aveti posibilitatea sa solicitati cheltuielle de judecata si pe cale separata, printro alta actiune.
Si va fi primita o astfel de cerere? Daca deja le-am solicitat si instanta s-a pronuntat cu privire la ele?

Intr-adevar cerere de indreptare nu este posibil?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum pot solicita îndreptarea erorii efectuate de instanță privind calculul la plata cheltuielilor de judecată pe care pârâtul trebuie să mi le plătească? _Alin_ _Alin_ Cum se procedeaza repararea erorii cauzate de instanta la plata cheltuielilor de judecată? Mentionez ca in momentul cand am introdus actiunea in judecată, ... (vezi toată discuția)
Emitere titlu de proprietate cu hotarate judecatoreasca. Costy 27 Costy 27 Am obtinut hotararea definitiva pentru 1,8 ha de teren spre emiterea TP,dar pe hotarare specifica ca nu obliga comisia la cheltuielile de judecata ca nu ca nu ... (vezi toată discuția)
Hotarare civila fara cale de atac andrep andrep La o hotarare civila far cale de atac, pot face cotenstantie in anulare ? sau mai exact pot face ceva pentru anularea hotararii? Multumesc mult! (vezi toată discuția)