avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 570 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Vesti bune pentru pensionarii care au lucrat in grupa ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Vesti bune pentru pensionarii care au lucrat in grupa I si II de munca

RIL admis ref. încadrarea în grupele de muncă potrivit Ordinului Ministerului Muncii şi Protecţiei Sociale nr. 50/ 1990

În şedinţa din 16 mai 2016, Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie – Completul competent să judece recursul în interesul legii, legal constituit, a soluţionat un recurs în interesul legii, fiind pronunţată următoarea soluţie:
Prin Decizia nr. 9/ 2016, ÎCCJ a admis recursul în interesul legii declarat de Colegiul de conducere al Curţii de Apel Constanţa şi, pe cale de consecinţă, stabileşte că:
”În interpretarea şi aplicarea unitară a dispoziţiilor pct. 6 – 8 şi 12 din Ordinul Ministerului Muncii şi Protecţiei Sociale nr. 50/1990, instanţele de judecată au posibilitatea analizării şi constatării pe cale judiciară, ulterior abrogării acestui act normativ, a încadrării muncii prestate în perioada 18 martie 1969 – 1 aprilie 2001, după caz, în grupele I sau II de muncă”.

[ link extern ] /

Decizia ICCJ nr.9/ 16.05.2016 în dosarul nr.5/ 2016

Admite recursul în interesul legii declarat de Colegiul de conducere al Curţii de Apel Constanţa şi, pe cale de consecinţă, stabileşte că:
În interpretarea şi aplicarea unitară a dispoziţiilor pct. 6 - 8 şi 12 din Ordinul Ministerului Muncii şi Protecţiei Sociale nr. 50/1990, instanţele de judecată au posibilitatea analizării şi constatării pe cale judiciară, ulterior abrogării acestui act normativ, a încadrării muncii prestate în perioada 18 martie 1969 – 01 aprilie 2001,după caz, în grupele I sau II de muncă,
Obligatorie, potrivit art. 517 alin. (4) din Codul de procedură civilă.
Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 16 mai 2016.
După redactarea considerentelor şi semnarea deciziilor, acestea se vor publica în Monitorul Oficial al României, Partea I.

[ link extern ] /

Decizia ICCJ nr.9/ 16.05.2010 devine obligatorie dupa publicarea in MO

Alte discuții în legătură

Cum mi se poate recunoaste faptul ca am lucrat in grupa i de munca cretu niculae cretu niculae In perioadele:01.09.1980-27.09.1980 si 06.04.1981-15.07.1983 am lucrat ca inginer in sectia Forja la IUS Brasov(dupa cum este trecut si in cartea de munca).In ... (vezi toată discuția)
Nerecunoasterea grupei de munca CoceaCorneliu CoceaCorneliu Am fost angajat la o turnatorie de feroase ca inginer, in perioada 19.08 1985 - 1.05. 1988. In cartea de munca am incadrarea la clasa 21, gr. B. Am fost la ... (vezi toată discuția)
Bună ziua, am lucrat timp de 8 ani ca acumulatorist auto, la ... reli.dragan@yahoo.com reli.dragan@yahoo.com Bună ziua, Am lucrat timp de 8 ani ca acumulatorist auto, la atelierul de acumulatori din cadrul Auto Cobălcescu. Lucram cu acid sulfuric și plumb ... (vezi toată discuția)