Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contestarea conditiile de desfasurare a concursului de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contestarea conditiile de desfasurare a concursului de angajare

Un candidat a contestat pe langa rezultatul evaluarii lucrarii scrise si conditile de desfasurare a examenului pentru ocuparea unui post de conducere intr-o institutie publica.
A invocat nerespectarea urmatoarelor:
-nu s-a respectat ora (s-a intarziat cu 15 min inceperea concursului)
-nu i s-au prezentat membrii comisiei de concurs (?!)
-membrii comisiei sa aiba competente cel putin egale cu postul de conducere scos la concurs.
Intrebari:
1.Carentele invocate sunt de natura de a anula concursul?
2.Cine are competenta de a raspunde la aceasta contestatie,tinand cont ca membrii comisiei de contestatie au sustinut ca nu au competenta de a se pronunta pe aceste aspecte-acestia au verificat doar lucrarea scrisa si au solutionat cu "respins" aidoma comisiei de concurs.
3. Ar putea exista un conflict de interese intre calitatea de membri in comisia de concurs si calitatea de conducatori ai institutiei, daca s-ar lua decizia de a raspunde contestatiei in calitatea din urma(de reprezentanti ai institutiei) ?
Multumesc,astept cu nerabdare un punct de vedere avizat in aceasta materie!
Este post de functionar public sau personal contractual?
Post de conducere contractual!
Anularea concursului nu se poate decat in instanta...

HG 286/2011 prevede doar : Suspendarea, amânarea şi reluarea concursului.

Conform art.37 alin.(1), in cazul în care, de la data anunţării concursului şi până la afişarea rezultatelor finale ale acestuia, conducătorul autorităţii ori instituţiei publice în al cărei stat de funcţii se găseşte postul pentru care se organizează concursul este sesizat cu privire la nerespectarea prevederilor legale privind organizarea şi desfăşurarea concursului, se va proceda la verificarea celor sesizate cu celeritate. În cazul în care se constată că nu au fost respectate prevederile legale sau când aspectele sesizate nu pot fi cercetate cu încadrarea în termenele procedurale prevăzute de lege, desfăşurarea concursului va fi suspendată.

-nu s-a respectat ora (s-a intarziat cu 15 min inceperea concursului)
-nu i s-au prezentat membrii comisiei de concurs (?!)
-membrii comisiei sa aiba competente cel putin egale cu postul de conducere scos la concurs.

Pentru prima si a treia liniuta , trebuia sesizata condicerea institutiei inca de la cosntatarea situatiei respective.

2.Cine are competenta de a raspunde la aceasta contestatie,tinand cont ca membrii comisiei de contestatie au sustinut ca nu au competenta de a se pronunta pe aceste aspecte-acestia au verificat doar lucrarea scrisa si au solutionat cu "respins" aidoma comisiei de concurs.

Conducerea institutiei, in opinia mea.

3. Ar putea exista un conflict de interese intre calitatea de membri in comisia de concurs si calitatea de conducatori ai institutiei, daca s-ar lua decizia de a raspunde contestatiei in calitatea din urma(de reprezentanti ai institutiei) ?

Conflict de interese nu ar putea exista in acesata situatie, poate doar o stare de incompatibilitate.
Pentru toate cele 3 liniute directorul institutiei a dat o dispozitie de constituire a unei comisii de verificare a celor sesizate,daca acestea sunt de natura a afecta desfasurarea examenului in conditii optime.
In cazul unei stari de "incompatibilitate", cine este indrituit sa raspunda contestatiei in integralitatea sa?
In cazul de fata,va da un raspuns comisia de verificare a aspectelor sesizate contrasemnat de catre directorul institutiei.
Este corect? Multumesc!
Laura Vilsan, Mediator