Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozitare teren
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozitare teren

Am si eu o intrebare: pt terenul cu constructii se mai face acum in 2016 diferenta intre terenul liber si cel ocupat? Multumesc!:(
Nu. Se datorează impozit si pentru terenul ocupat de constructie.
Din normele de aplicare ale art 463, cod fiscal:
70. (1) Pentru suprafeţele de teren acoperite de o clădire se datorează impozit/taxa pe teren.
(2) Prin sintagma suprafaţa de teren care este acoperită de o clădire se înţelege suprafaţa construită la sol a clădirilor.
[ link extern ]
Citiți și acest articol:
www.avocatnet.ro/content/art...