Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... caziere si alte atestate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

caziere si alte atestate

Buna ziua,

Exista vreun document: cazier sau alt certificat care sa ateste sanctiunile administrative aplicate in cazul in care angajatii produc daune de orice natura?
Va multumim.
Despre ce sector de activitate este vorba, bugetar sau privat?
Este societate privata
Nu exista asa ceva pentru sectorul privat.
Multumesc foarte mult.
Totusi, doar pentru cunostinta mea, se elibereaza un cazier de acest gen pentru sectorul bugetar?
globalremoteservices, utilizator
Pentru functionarii publici se elibereaza un cazier administrativ.

Cazierul administrativ este un act care cuprinde sancţiunile disciplinare aplicate funcţionarului public şi care nu au fost radiate în condiţiile legii.(vedeti art.81 din Legea 188/1999).