Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Riscuri contract cu clauza intretinere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Riscuri contract cu clauza intretinere

Buna ziua!
Ce tip de contract se poate încheia cu o persoana in vârstă pe care mă oblig să o intretin în schimbul cedării unui apartament? La ce riscuri llegale ma supun -eventuali moștenitori, renunțarea la înțelegere a actualului proprietar? Ce obligații legale îmi revin? Intențiile mele sunt cât se poate de serioase dar n.as vrea să mă trezesc peste un timp cu probleme...
Mulțumesc!
Daca va respectati obligatile asumate prin contract, nu aveti niciun risc nici cu proprietarul, nici cu mostenitorii.
Contractul e de intretinere.
Despre ce fel de mostenitori vorbim ? Ce varsta are vanzatorul ?
Pretul întreținerii poate să constea fie în bani, în asigurarea îngrijirii și alimentației sau în prestarea întreținerii și în achitarea unei sume de bani.
Desigur, așa cum spune și colega mea, în cazul în care vă îndepliniți obligațiile nu aveți de ce să vă faceți griji.