Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical

Buna ziua. As dori sa ma lamuriti si pe mine in legatura cu concediul medical.
Am fost angajata in anul 2015 in cadrul unui spital, si am beneficiat de mai multe concedii medicale cu o durata totala de 63 de zile.
Din ianuarie 2016 am lucrat in cadrul altui spital, de asemenea beneficiind cu concedii medicale pe luna martie de 20 de zile, iar pe luna aprilie de 24 zile.
Doamna de la salarizare a intimpinat probleme la ITM, i s-a spus ca depasesc 90zile/an si am nevoie de avizul medicului expert.
Ce nu inteleg, este faptul ca nu am depasit 90zile/an.. ci am beneficiat de 63 de zile pe anul 2015, iar pe anul 2016 cu tot cu concediile de pe aprilie, de care as avea nevoie de avizul medicului expert ar fi 44zile. Nu inteleg de ce nu s-ar aproba, s-a modificat legea privind concediile medicale?
Va multumesc.

Va multumesc foarte mult, pentru explicatiile detaliate si clare pe care mi le-ati oferit dumneavoastra.
Am inteles acum exact cum este situatia cu concediile medicale.
Mii de multumiri, va doresc o zi frumoasa si numai bine.
Cu stima, Miriam