Forum Discuţii juridice Executare silită divort-credit nevoi personale
Discuție deschisă în Executare silită

divort-credit nevoi personale

Buna ziua!
In timpul casniciei am contractat un credit de nevoi personale pe numele meu,pt achitarea datoriilor casnice.In urma divortului,sotul a zis ca e creditul meu si nu contribuie cu nimic.In timpul casniciei,am cumparat si un apartament in rate.Doar sotul a dus adeverinta de salariat,avem si un girant si in contractul de vanzare-cumparare suntem trecuti amandoi.Apartamentul nu este achitat.
Intrebari:
-se poate face partaj pe apartament?
-creditul personal face obiectul partajului?
-in situatia in care am primit instiintate de executare silita,poate fi executat apartamentul mentionat?(valoarea actuala de rambursat sub 10000 lei)
-dupa divort,ar fi putut sotul achita integral apartamentul devenind unic proprietar fara acordul meu?(spune ca nu am niciun drept acolo)
Va multumesc anticipat pt raspunsuri!
- da, ca e bun comun;
- nu, ca e datoria dvs proprie pt ca acopera alte datorii proprii, nu nevoi obisnuite ale casniciei;
- nu, daca aveti salariu si datoria nu depaseste 10 mii lei;
- nu, chiar daca ar achita singur, el poate deveni unic proprietar in urma unui partaj.
creditul contractat in timpul casatoriei indiferent pe numele carui sot e, se considera datorie comuna.Doar in cazul in care sotul dovedeste cu martori , acte ca banii i-ati folosit in interes personal , atunci se considera datorie proprie a celui ce a beneficiat de credit. Eu prin "datorii casnice" nu inteleg datorii proprii.! Fiti mai explicita , in ce priveste destinatia creditului
ContSters344547, utilizator
Eu prin "datorii casnice" nu inteleg datorii proprii.!

Corect, nu stiu de ce am inteles ca ati acoperit datorii avute inainte de casatorie, scuze.
daca ati contractat un credit pt a acoperi datorii comune, e o datorie comuna, insa daca sotul dvs nu asemnat, fata de banca sunteti singura obligata.