Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... CREDIT CU BULETINUL
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

CREDIT CU BULETINUL

Buna ziua,
Am luat un credit cu buletinul in urma cu catva ani. Creditul este pe numele meu iar sotul meu girant.....in urma cu un an am divortat, fostul sot a plecat din tara iar eu nu am momentan nici un venit, deci mi-e imposibil sa platesc creditul.
Am un apartament proprietete personala (dobandit inainte de casatorie, deci nu a intrat in discutie la divort).
Ce drept ar avea banca asupra apartamentului, ar avea dreptul si posibilitatea ca banca sa-si recupereze bani prin: sechestru asupra apartamentului sau alte metode?
Ce as putea face ca sa impart cu fostul sot obligatia asupra platii ratelor(creditul fiind luat in timpul casniciei).
Multumesc.
In urma divortului, ati facut si partaj?
Bunurile dobandite in timpul casatoriei sunt bunuri comune, iar datoriile facute in timpul casatoriei sunt datorii comune, care se suporta in parti egale.
Numai asa puteti sa-l obligati pe fostul sot la contribuirea la plata acestor datorii comune, mai ales ca este girant, iar in contractul de imprumut probabil ca el a renuntat la beneficiul de discutiune.

Ca o completare, pana veti face partajul, banca va poate executa apartamentul. Vi-l poate executa si dupa partaj, pentru debitul ramas de achitat de catre dvs.
Multumesc din suflet pentru raspunsuri.
Exista un termen limita de la data divortului, din punct de vedere legal, in care trebuie sa se faca partajul?
gi-jane2, moderator