Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

sotul meu,inainte de a ne casatori, a facut un credit ipotecar pe 25 ani in ron pt. apartamentul in care locuim.acum suntem casatoriti si am facut o refinantare a acelui credit, transformandu -l in euro pt. a mai lua niste bani necesari cumpararii unei masini si pt. a plati aceeasi rata lunara, eu devenind acum codebitor. daca vreau sa divortez, eu figurez in continuare ca si codebitor? adica nu mai pot face un imprumut timp de 20 ani, cat e contractul cu banca? mentionez ca nu am nici macar un salariu mediu. nu poate sa ramana doar el?
va multumesc!
Banca nu are treaba cu starea dvs. civila, casatorita sau nu, sunteti si veti ramane codebitor la un credit pe toata perioada derularii acestui contract.
Daca el nu mai plateste, veti fi intrebata de sanatate de inspectorii bancii.
Alt contract de imprumut puteti face, in conditiile in care nu depasiti gradul de indatorare cerut de banca si daca nu sunteti inregistrata in centrala datornicilor (CIP).
La un salariu mediu pe economie, slabe sanse.
sotul meu,inainte de a ne casatori, a facut un credit ipotecar pe 25 ani in ron pt. apartamentul in care locuim.acum suntem casatoriti si am facut o refinantare a acelui credit, transformandu -l in euro pt. a mai lua niste bani necesari cumpararii unei masini si pt. a plati aceeasi rata lunara, eu devenind acum codebitor.

Creditul a fost contractat inainte de casatorie , dumneavoastra nu ati fi avut nicio obligatie de plata in acest sens, daca nu acceptati sa aveti calitatea de codebitor .

In caz de desfacere a casatoriei prin divort ( precum si in cazul in care ar necesara imparteala bunurilor in timpul casatoriei ), acesta va fi cuprins in masa partajabila.

Totodata, in caz ca se va proceda la executare silita, daca debitul n-ar fi platit, intai sunt urmarite bunurile debitorului principal.

Daca aceasta creanta nu este indestulata, creditorii pot proceda recurge la urmarirea bunurilor proprietate comuna devalmasa.
(in proces care are ca obiect imparteala bunurilor dobandite de la data casatoriei , comune , acestia justifica un interes legitim pentru a face opozitie la partaj ).

Stoica Ioana a scris:

Totodata, in caz ca se va proceda la executare silita, daca debitul n-ar fi platit, intai sunt urmarite bunurile debitorului principal.
Daca aceasta creanta nu este indestulata, creditorii pot proceda recurge la urmarirea bunurilor proprietate comuna devalmasa.
(in proces care are ca obiect imparteala bunurilor dobandite de la data casatoriei , comune , acestia justifica un interes legitim pentru a face opozitie la partaj ).

Poate nu stiti, dar in orice contract de credit este prevazuta o clauza prin care girantii sau codebitorii renunta la beneficiul de discutiune si diviziune.
Cum toti semneaza contractele "ca primarii", ramane la latitudinea bancii sa se indrepre in caz de executare silita, impotriva cui considera ca este mai solvabil, nu mai sta sa se indestuleze intai de la titular si apoi de la girant sau codebitor.
Si, repet, nu are importanta starea civila a semnatarilor contractului.
Marcel Mihalache, Avocat
@promarci

Nu am mentionat nu poate fi renuntat la beneficiile de discutiune si de diviziune.Contractul este legea partilor, numai prevederile acestuia sunt lamuritoare.
Mentiunile mele au caracter general, ceea ati amintit dumneavoastra reprezinta dorinta partilor, nu efectul dispozitiilor normative.

Si, repet, nu are importanta starea civila a semnatarilor contractului.

@promarci

De ce n-ar avea relevanta situatia juridica a bunurilor , proprietate comuna in devalmasie?

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat