Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Constituire parte civila in proces penal, redeschidere ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Constituire parte civila in proces penal, redeschidere proces pentru judecare in lipsa.

Buna ziua,
In cazul in care cel citat ca partea civila (Spital) intr-un proces penal, nu s-a constituit parte civila si a depus cerere prin care si-a manifestat dorinta de a nu se constitui parte civila, mai poate sa se constituie parte civila in cazul in care cauza fiind in apel a fost trimisa spre rejudecare la instanta de fond pentru judecarea in lipsa si a fost citata din nou ca parte vatamata?

Multumesc!
In ce stadiu al procesului penal s-a depus declaratia de renuntare, in urmarirea penala sau la instanta? In principiu, renuntarea la dreptul de a se constitui parte civila are caracter definitiv si nu se poate reveni asupra acestei optiuni.